Serwis informacyjny

Czy amerykanie wybudują nam elektrownię jądrową?

Data dodania: środa, 12 czerwca 2019, autor: nuclear.pl

Prezydent Andrzej Duda, który składa oficjalną wizytę w Waszyngtonie, spotka się dziś w Białym Domu z Prezydentem USA Donaldem Trumpem. Andrzej Duda będzie rozmawiał z amerykańskim przywódcą m.in. o energetyce a także na temat nowych technologii i współpracy gospodarczej.

Prezydent Andrzej Duda, fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Podczas wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych zarówno w zakresie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, jak i dotyczących sektora energetyki (w tym umowy biznesowe i umowy międzypaństwowe), w zakresie onkologii i nowych technik medycznych, a także współpracy komercyjnej - zapowiedział Krzysztof Szczerski, Sekretarz Stanu - Szef Gabinetu Prezydenta RP.

- Po Waszyngtonie drugim etapem będzie Teksas i rozmowy nt. porozumień energetycznych. Tam gospodarzem wizyty i partnerem Prezydenta będzie sekretarz ds. energii Rick Perry - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta.

- W Teksasie dojdzie też do spotkania, które otwiera nas na kolejny, trzeci etap (wizyty), czyli rozmowy gospodarcze dotyczące współpracy w zakresie leczenia raka, nowoczesnych technologii onkologicznych. Minister zdrowia podpisze umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych - zapowiedział minister Szczerski.

Trzeci etap wizyty w Nevadzie i Kalifornii - jak mówił Krzysztof Szczerski - to etap biznesowy. - W Nevadzie Prezydent będzie otwierał specjalnie zorganizowany polski tydzień biznesu i innowacji – dodał.

Przy okazji wizytu Prezydenta Dudy, pojawiły się spekulacje na temat możliwości zaangażowania się USA w Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Podczas wczorajszej konferencji ”Poland's Security and Economic Partnership with the US„ w Waszyngtonie Pan Piotr Wilczek - Ambasador Polski w USA powiedział, iż Polska „oczekuje zaangażowania kapitałowego USA w implementację polskiego programu jądrowego”.

Formalnie chęć udziału w PPEJ i zainteresowanie przetargiem wyrażały amerykańskie firmy GE Hitachi, która oferuje reaktor wodny wrzący ESBWR (ang. Economic Simplified Boiling Water Reactor) oraz unowocześniony reaktor wodny wrzący ABWR (ang. Advanced Boiling Water Reactor) a także Westinghouse oferujący reaktor wodny ciśnieniowy AP 1000.

- Największą grupę reaktorów stosowanych aktualnie w energetyce jądrowej stanowią reaktory wodne ciśnieniowe PWR i zastosowanie takiego typu reaktora w PPEJ uważam za najlepsze - sugeruje Paweł Żbikowski, redaktor Portalu nuclear.pl. - Chłodziwem, a jednocześnie moderatorem i reflektorem neutronów jest w tych reaktorach lekka woda pod wysokim ciśnieniem, nie dopuszczającym do wystąpienia wrzenia w obiegu pierwotnym reaktora. Reaktory ciśnieniowe pracują w układzie dwuobiegowym: obieg pierwotny tworzą: reaktor, wytwornice pary, pompy recyrkulacyjne i stabilizator ciśnienia, obieg wtórny natomiast: wytwornice pary (sprzęgające oba obiegi), turbina parowa, skraplacz i układ regeneracyjnego podgrzewania wody zasilającej. W reaktorach BWR zwykła woda znajdująca się pod niskim ciśnieniem odparowuje bezpośrednio w rdzeniu reaktora i po osuszeniu jest kierowana do turbiny. Reaktor pełni więc funkcję wytwornicy pary i elektrownia z reaktorem BWR pracuje w układzie jednoobiegowym - tłumaczy ekspert.

- W porównaniu z reaktorem PWR układ reaktora BWR jest znacznie uproszczony dzięki eliminacji wytwornic pary, głównych pomp obiegowych i stabilizatora ciśnienia. Nie ma potrzeby stosowania wysokich ciśnień w celu zapobieżenia odparowaniu wody, w rezultacie czego zbiornik może mieć znacznie mniejszą grubość ścianek, jednakże wadą takiego układu jest praca wszystkich urządzeń (turbiny, skraplacza, pomp wody zasilającej itd.) w warunkach radioaktywnych. Wymaga to stosowania specjalnych osłon przed promieniowaniem, co utrudnia obsługę urządzeń - dodaje Żbikowski.

Dlatego też w opinii eksperta najbardziej prawdopodobny jest wybór firmy Westinghouse oferującej reaktor wodny ciśnieniowy AP 1000. Westinghouse Electric Company, po ogłoszonej wcześniej uapdłości, w 2018 roku została przejęta przez Brookfield Business Partners L.P. oraz jej partnerów instytucjonalnych. Tym samym spółka wyszła z upadłości jako spółka przekształcona na podstawie przepisów prawa upadłościowego USA i odradza się po przeprowadzonej restrukturyzacji.

Od 2013 roku Westinghouse Electric Company buduje w USA bloki 3 i 4 w EJ Vogtle w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia. Bloki wyposażone w reaktory AP1000, są pierwszymi nowymi jednostkami jądrowymi, które są budowane w USA od ponad 30 lat i mają wejść do eksploatacji odpowiednio w listopadzie 2021 roku i listopadzie 2022 roku. Po złożeniu w marcu 2017 roku wniosku o upadłość przez Westinghouse, właściciele projektu postanowili go kontynuować, powierzając zarządzanie projektem Southern Nuclear a bieżące zarządzanie pracami na budowie firmie Bechtel.


Podziel się z innymi


Komentarze