Serwis informacyjny
Bułgaria rozpoczęła formalny proces pozyskania inwestora dla projektu Belene
Data dodania: piątek, 24 maja 2019, autor: nuclear.pl
Bułgarski rząd ogłosił zaproszenie do udziału w strategicznej inwestycji w projekt elektrowni jądrowej Belene. „Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania inwestycją strategiczną i / lub nabyciem mniejszościowego udziału i / lub zakupu energii elektrycznej” zostało opublikowane w środę w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Projekt budowy elektrowni jądrowej o mocy 2000 MWe w Belene w północnej Bułgarii realizuje Natsionalna Elektricheska Kompania (NEK). Zakład będzie własnością nowo utworzonej spółki celowej, w której NEK będzie udziałowcem. Zgodnie z zawiadomieniem rząd nie zapewni żadnych gwarancji państwowych ani korporacyjnych, ani nie planuje kupować energii elektrycznej z elektrowni Belene na podstawie umów długoterminowych po preferencyjnych stawkach.
Strona bułgarska weźmie udział w przyszłej spółce celowej, za pośrednictwem NEK, z wkładem rzeczowym w postaci aktywów związanych z projektem, w tym z licencjonowaną lokalizacją, urządzeniami, wydanymi decyzjami, pozwoleniami, licencjami i innymi dokumentami oraz prawami dotyczącymi projektu. Zastrzega sobie prawo do decydującego głosu przy podejmowaniu decyzji w pewnych sprawach należących do kompetencji walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki celowej przez cały okres budowy, eksploatacji i późniejszej likwidacji elektrowni.
Projekt budowy elektrowni jądrowej Belene w północnej Bułgarii, położonej 4 km od miasta Belene i 11 km od miasta Swisztow, obejmuje budowę dwóch bloków o mocy 1000 MWe każda, z wykorzystaniem rosyjskiego wodnego reaktora ciśnieniowego WWER-1000 model V-466. Nominalna moc cieplna wynosi 3000 MWt, a moc użyteczna netto wynosi 1000 MWe.
Do czasu zawieszenia projektu w 2012 roku generalnym wykonawcą budowy był Atomstroyexport, projekt techniczny został przygotowany przez Atomenergoproject, a Areva NP GmbH miał być podwykonawcą systemów elektrycznych, systemów bezpieczeństwa, systemów zarządzania i kontrola, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacja itp. Sprzęt wyprodukowany i dostarczony w 2017 roku dla wyspy jądrowej został wyprodukowany przez Izhora Plants, ZiO-Podolsk i Atommashexport, które to firmy są spółkami zależnymi rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom.
Zgodnie z oczekiwaniami rządu bułgarskiego koszt budowy nie może przekroczyć 10 miliardów euro, a okres realizacji nie może przekroczyć dziesięciu lat od podpisania umowy inwestycyjnej. Potencjalni inwestorzy mają 90 dni na złożenie wniosków o udział w projekcie, a procedura ma zostać zakończona do 22 maja 2020 r.
Obecnie w Bułgarii pracują dwa bloki (nr 5 i 6) w elektrowni jądrowej w Kozłoduju, wyposażone w reaktory wodne ciśnieniowe WWER-1000 model V-320 o mocy netto odpowiednio 963 MWe i 1003 MWe. W 2017 roku wyprodukowały one 15 549 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 34,29% całkowitej produkcji w kraju.
Bułgaria posiadała 6 pracujących reaktorów o łącznej mocy 3538 MWe, przy czym pod naciskami Unii Europejskiej będące w trakcie modernizacji bloki 1 i 2 zamknięto 31 grudnia 2002 roku. Bloki te zostały przyłączone do sieci w latach 1974 i 1975. Ponadto na koniec 2006 roku zamknięto kolejne bloki, tj. 3 i 4.