Serwis informacyjny

TVEL wyprodukował paliwo jądrowe do pierwszego załadunku bloku 2 Białoruskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: środa, 22 maja 2019, autor: nuclear.pl

Nowosybirskie Zakłady Koncentratów Chemicznych (ПАО НЗХК), część koncernu paliwowego TVEL z powodzeniem zakończyły końcową inspekcję wyprodukowanej partii paliwa jądrowego dla pierwszego załadunku reaktora bloku energetycznego nr 2 białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu. W ramach prowadzonej inspekcji dokonano również załadunek paliwa do specjalnych pojemników transportowych.

Array
Array

W ramach kontraktu pomiędzy TVEL a generalnym projektantem i generalnym wykonawcą białoruskiej elektrowni jądrowej - firmą ASE, w NZKCh wyprodukowano partię 152 zespołów paliwowych do reaktora WWER-1200. Zarówno TVEL jak i ASE stanowią część rosyjskiej państwoej korporacji Rosatom.

W procedurze kontroli gotowych produktów brali udział przedstawiciele klienta, licencjonowanej firmy odbierającej paliwo jądrowe АО ВПО ЗАЭС, przedstawiciele Białoruskiej Elektrowni Jądrowej a także białoruskiego urzędu dozoru jądrowego Gosatomnadzor. Podczas kontroli dostarczono całą niezbędną dokumentację powstałą podczas procesu produkcyjnego w zakładach, w tym na różnych etapach kontroli jakości. Zapewniono bezpośredni dostęp do wyprodukowanych zespoły paliwowe, a także podczas procesu pakowania paliwa w pojemnikach transportowych.

W listopadzie 2018 roku podobne przedsięwzięcie zostało pomyślnie przeprowadzone w przedsiębiorstwie w Nowosybirsku dla paliwa dla bloku nr 1 Białoruskiej Elektrowni Jądrowej.

- Dywizja paliwowa Rosatom ściśle spełniała swoje obowiązki związane z produkcją paliwa dla pierwszego i drugiego bloku energetycznego białoruskiej elektrowni jądrowej. W przyszłości do produkcji świeżego paliwa jądrowego mogą być zaangażowane nie tylko NZKCh, ale również zakład w Elektrostal. Pomimo faktu, że każda fabryka do produkcji zespołów paliwowych w Kompanii Paliwowej TVEL ma swoją specjalizację, obie mają kompetencje w produkcji paliwa dla reaktorów WWER-1200. Dzięki temu możemy zapewnić terminowe dostawy paliwa jądrowego do wszystkich elektrowni jądrowych działających i będących w budowie z najnowocześniejszymi i najbardziej wydajnymi jednostkami wytwórczymi generacji III+ w Rosji i na Białorusi oraz w innych krajach, w których Rosatom buduje elektrownie jądrowe w ramach podobnego projektu - zauważył wiceprezes TVEL Mikhail Zarubin.

Bezpośrednia umowa między TVEL a Białoruską Elektrownią Jądrową na dostawy paliwa jądrowego do pierwszego i drugiego bloku energetycznego elektrowni (począwszy od drugiego załadunku została podpisana w grudniu 2017 roku.

Firma paliwowa TVEL obejmuje przedsiębiorstwa produkujące paliwo jądrowe, konwersję i wzbogacanie uranu, produkcję wirówek gazowych, a także prace badawczo-rozwojowe. Jest jedynym dostawcą paliwa jądrowego dla rosyjskich elektrowni jądrowych. Dostarcza paliwo jądrowe do 76 reaktorów jądrowych w 15 krajach świata, reaktorów badawczych w ośmiu krajach świata, a także do reaktorami rosyjskiej floty jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze