Serwis informacyjny
Akcelerator cząstek nowej generacji gotów do budowy
Data dodania: środa, 12 czerwca 2013, autor: nuclear.pl
W dniu dzisiejszym opublikowany został pięciotomowy raport stanowiący techniczną dokumentację kolejnego projektu fizyki cząstek, Międzynarodowego Zderzacza Liniowego ILC.

Podczas trzech uroczystości odbywających się kolejno w Azji, Europie i Ameryce, autorzy projektu oficjalnie przedłożyli dokument międzynarodowemu panelowi koordynującemu projekty w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych, Międzynarodowemu Komitetowi do spraw Przyszłych Akceleratorów (ang: ICFA). TDR przedstawia najnowszy, najbardziej technologicznie zaawansowany i szczegółowo zweryfikowany projekt zderzacza cząstek nowej generacji, który uzupełni oraz rozszerzy zakres badań prowadzonych obecnie przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (ang. LHC) w CERN.
W tym światowym wydarzeniu, mającym początek w Tokio, kontynuowanym w CERN w Genewie, i kończącym się w ośrodku Fermilab pod Chicago, naukowcy i zaproszeni goście świętują to osiągnięcie dedykowanymi wykładami, publicznymi prelekcjami i ceremoniami. Podczas każdej z regionalnych uroczystości, przekazywany jest kompletny zestaw dokumentów projektu. Przekazywanie prowadzenia uroczystości pomiędzy trzema regionami świata następuje za pośrednictwem wideokonferencji.
- Dziękujemy zespołowi ILC za przygotowanie projektu i z niecierpliwością czekamy na kolejne fazy jego realizacji - powiedział Pier Oddone, przewodniczący ICFA. - Raport jest świadectwem ogólnoświatowego zaangażowania i współpracy, które były niezbędne dla zaprojektowania urządzenia tej skali i tak skomplikowanego.
- Publikacja TDR dla ILC stanowi istotne osiągnięcie. Złożyło się nań bardzo wiele pracy. Projekt z dumą stwierdza: dzięki temu wielkiemu wysiłkowi mamy teraz urządzenie które potrafimy wybudować - powiedział Jonathan Bagger, przewodniczący Komitetu Kierowniczego ILC. - Można rozpoczynać budowę ILC!
- TDR przede wszystkim stwierdza, że możemy przystąpić do budowy - powiedział Barry Barish dyrektor projektu ILC. - Mamy technologię, wszystkie wymagane rozwiązania techniczne zostały opracowane, niekwestionowany jest cel fizyczny, jesteśmy gotowi rozpocząć budowę choćby jutro. Brakuje nam jedynie jasnej decyzji politycznej, ale wiele wskazuje na to, że Japonia chciałaby gościć projekt na swoim terytorium.
- Niedawne odkrycie bozonu Higgsa w LHC daje dodatkowy, bardzo silny argument za budową ILC, które mogłoby dokładnie zbadać wszystkie własności nowej cząstki i w ten sposób dopełnić sukces LHC - powiedział Sakue Yamada dyrektor Naukowy ILC.
- TDR jest imponującym dziełem demonstrującym dojrzałość, rzetelność i determinację twórców. ILC powinno stać się kolejnym projektem na światowej mapie fizyki cząstek - powiedział Lyn Evans, dyrektor Linear Collider Collaboration.
TDR wieńczy wiele lat badań prowadzonych i koordynowanych w skali globalnej, ogólnoświatowej, i tym samym kończy działalność Global Design Effort. TDR zawiera wszystko co niezbędne aby przedstawić projekt rządom współpracujących krajów, włączając w to projekt techniczny i realistyczny plan realizacji zoptymalizowany pod względem efektywności, kosztów i ryzyka.
Pośród spektakularnych osiągnięć wymienić należy budowę i uruchomienie w wielu miejscach na świecie prototypów nadprzewodzących wnęk rezonansowych przyspieszających cząstki, duży postęp w technologii ich wykonania i wdrożenie do produkcji przemysłowej, jako że do rozpędzania wiązek ILC będzie ich potrzebnych aż 16,000. Raport zawiera również szczegółowe projekty dwóch ultra-nowoczesnych detektorów rejestrujących zderzenia elektronów i pozytonów, oraz rezultaty badań geologicznych i inżynieryjnych dotyczących rozpatrywanych lokalizacji ILC.
Dalsza praca prowadzona będzie w ramach Linear Collider Collaboration, która łączy dwa najbardziej zaawansowane projekty przyszłych zderzaczy cząstek najwyższych energii, czyli ILC oraz projekt Compact Linear Collider (CLIC).