Serwis informacyjny

Czarnecka: pracujemy na podziałem prawa atomowego

Data dodania: czwartek, 3 kwietnia 2025, autor: naukawpolsce.pl

Ministerstwo Przemysłu pracuje nad zmianą prawa atomowego i podziałem go na części dotyczące produkcji energii elektrycznej z atomu oraz dotyczące medycyny czy produkcji leków - poinformowała w piątek w Gliwicach szefowa tego resortu Marzena Czarnecka.

Logo Polskiego Atomu, fot. mat. pras
Logo Polskiego Atomu, fot. mat. pras

Prof. Czarnecka, kierująca Katedrą transformacji energetycznej w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, wygłosiła w piątek wykład podczas konferencji "Energia, nauka, przemysł", zorganizowanej przez Szkołę Biznesu Politechniki Śląskiej.

— W tej chwili pracujemy nad zmianą prawa atomowego, żeby go podzielić na części, które dotyczą kwestii związanych z medycyną, produkcją leków, biomedycyną i biotechnologią, i kwestii dotyczących produkcji energii elektrycznej z atomu — wskazała Czarnecka.

Minister przemysłu na gliwickiej konferencji przedstawiła bieżący stan prac nad polską energetyką jądrową: proces przygotowań do pierwszej elektrowni Lubiatowo-Kopalino i niedawne ogłoszenie możliwych lokalizacji drugiej (Bełchatów lub Konin).

— Nie jest jeszcze wybrana do końca ta lokalizacja, to wynika z kilku elementów, ale ewidentnie (ogłoszenie lokalizacji drugiej elektrowni - PAP) to znak, który mówi o tym, że Polska będzie krajem, który idzie w kierunku energetyki jądrowej i rozwoju tej energetyki jądrowej — twierdziła szefowa MP.
Minister przypomniała, że dwie pierwsze duże polskie elektrownie jądrowe o łącznej mocy 6 do 9 GW będą budowane w oparciu o wodne reaktory generacji III+. Zaznaczyła, że Polska jest także zainteresowana mniejszymi reaktorami SMR.

Czarnecka nawiązała też do niedawnych doniesień o odstawieniu jedynego pracującego w Polsce reaktora badawczego Maria w Świerku. — Ten reaktor nie dostał stosownych zgód i pozwoleń od Polskiej Agencji Atomistyki, ale jest domniemanie, że w połowie maja dostanie - spełni warunki bezpieczeństwa — wskazała.

Minister dodała w tym kontekście, że na bazie doświadczeń przy reaktorze Maria naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych pracują nad projektem i budową badawczego reaktora wysokotemperaturowego HTGR. HTGR to reaktor typu SMR, mający osiągać znacznie wyższą temperaturę chłodziwa na wyjściu, niż reaktory modularne chłodzone wodą.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Podziel się z innymi


Komentarze