Serwis informacyjny

Fukushima - dwa lata po awarii

Data dodania: poniedziałek, 4 marca 2013, autor: paa.gov.pl

W przededniu drugiej rocznicy awarii elektrowni jądrowej w Japonii, Państwowa Agencja Atomistyki przygotowała specjalny serwis, w którym przedstawia krok po kroku wydarzenia, ich skutki oraz planowane działania na przyszłość. W szczegółach informuje również o stanie obecnym elektrowni, który poniżej przytaczamy.

Janusz Włodarski, fot. Ministerstwo ¦rodowiska
Janusz Włodarski, fot. Ministerstwo ¦rodowiska

W chwili obecnej uszkodzone rdzenie reaktorów elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi chłodzone są wodą cyrkulującą w obiegu zamkniętym, z którego usuwane są izotopy promieniotwórcze i sole. Podejmowane są też działania, których celem jest powstrzymanie wydostawania się izotopów promieniotwórczych do środowiska. Oprócz tego elektrownia jest dodatkowo zabezpieczana przed skutkami ewentualnych trzęsień ziemi i tsunami.

Wszystkim tym działaniom towarzyszy stały monitoring stanu elektrowni i sytuacji radiacyjnej w jej okolicach.

Chłodzenie rdzeni reaktorów i przechowalników wypalonego paliwa

Woda pomowana jest ze zbiornika buforowego do zbiornika ciśnieniowego reaktora, skąd wylewa się do pierwotnej obudowy bezpieczeństwa i dalej do hali turbin (maszynowni). Wypływająca woda, po usunięciu cezu i soli oraz obniżeniu temperatury, jest zbierana i używana do ponownego chłodzenia. Schemat układu chłodzenia przedstawiony jest poniżej:


Źródło: PAA

Baseny wypalonego paliwa są również chłodzone w cyklu zamkniętym. Używana do chłodzenia woda jest odsalana. Dodatkowo dodaje się do niej azot i hydrazynę w celu usunięcia z wody cząsteczek tlenu. Ma to na celu zapobieganie korozji elementów paliwowych.

Systemy podawania wody do rdzeni reaktorów w blokach 1, 2 i 3 zostały zwielokrotnione (redundancja) i zróżnicowane oraz wyposażone w systemy awaryjnego zasilania i podawania wody. Celem tych działań jest zapewnienie stabilnego i bezpiecznego chłodzenia rdzeni w przypadku braku zasilania lub wystąpienia tsunami.

Zapobieganie wydostawaniu się substancji promieniotwórczych

W listopadzie 2011 r. zakończono montaż osłony budynku bloku nr 1. Dawki promieniowania na terenie elektrowni zostały ograniczone dzięki usunięciu skażonego gruzu. Beton i metal oraz ścięte drzewa są przechowywane w specjalnych, tymczasowych składowiskach w zależności od stopnia skażenia.

W chwili obecnej szacuje się, że aktywność radioaktywnego cezu uwalnianego w ciągu godziny z bloków 1, 2 i 3 wynosi ok. 1/80 000 000 aktywności uwalnianej w chwili katastrofy.

Dodatkowe środki zaradcze zostały podjęte w celu zapobiegania uwalnianiu się skażonej wody z budynków bloków elektrowni i utrzymania poziomu wody na bezpiecznym poziomie. Obecnie instalowany jest system do usuwania substancji promieniotwórczych ze zgromadzonej wody. Dodatkowo zainstalowano specjalne pompy usuwające wody gruntowe, co zapobiega ich wpływaniu do budynku elektrowni.

W grudniu 2012 r. ukończono budowę nowych, dużych zbiorników na skażoną wodę.

Dzięki podejmowanym działaniom w chwili obecnej stężenie substancji promieniotwórczych w oceanie w odległości 15 km od elektrowni osiągnęło poziom poniżej limitów przewidzianych przepisami.

Zabezpieczenie terenu przed trzęsieniami ziemi i tsunami

Przeprowadzona została szczegółowa ocena odporności sejsmicznej budynków reaktorów, uwzględniająca uszkodzenia powstałe w skutek trzęsienia ziemi i tsunami. Wynika z niej, że nawet bez wzmocnienia budynki są w stanie wytrzymać trzęsienie ziemi o sile takiej jak to, które wywołało tsunami w 2011 r. i doprowadziło do awarii elektrowni (tj. ok. 9 stopnia w skali Richtera).

Zbiornik wypalonego paliwa w bloku nr 4 został specjalnie wzmocniony specjalną strukturą wspierającą. To zwiększyło margines bezpieczeństwa w wypadku trzęsień ziemi o 20%.

Dodatkowo zainstalowano tymczasową barierę pływową o wysokości 14 m nad poziomem oceanu. Jej celem jest zabezpieczenie terenu elektrowni przed skutkami ewentualnego tsunami.

Serwis dostępny jest pod adresem http://www.paa.gov.pl/fukushima.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze