Serwis informacyjny
Bułgarski rząd na "energetycznej" minie
Data dodania: czwartek, 9 stycznia 2003, autor: wp.pl
Jak poinformował serwis wp.pl naczelny Sąd Administracyjny uchylił w czwartek decyzję rządu, na podstawie której Bułgaria zamknęła rozdział "energetyka" w negocjacjach z UE i zgodziła się wyłączyć trzeci i czwarty blok w Elektrowni Jądrowej Kozłoduj do końca 2006 roku. Decyzję podjął trzyosobowy skład sądu. Rząd może zaskarżyć ją w ciągu dwóch tygodni przed pięcioosobowym składem tego samego sądu, którego decyzja będzie już nieodwołalna.
Rzecznik rządu Dymitar Conew zapowiedział, że rząd zaskarży czwartkową decyzję. Ponownie oświadczył, że w stanowiskach rządu i parlamentu w sprawie elektrowni nie ma zasadniczych różnic.
Trzyosobowy skład sądu orzekł, że przyjęte 1 października 2002 roku stanowisko rządu, na podstawie którego delegacja bułgarska prowadziła negocjacje w dziale "energetyka" z Unią Europejską, było niezgodne z opinią parlamentu.
Parlament przyjął w 2001 roku strategię rozwoju energetyki, przewidującą, że oba reaktory powinny działać co najmniej do 2008-2010 roku. 3 października 2002 roku parlament postanowił, że obu reaktorów nie należy zamykać przed wejściem Bułgarii do UE, planowanym na 1 stycznia 2007 r.
Mimo to 19 listopada negocjatorzy bułgarscy zamknęli rozdział "energetyka", godząc się pod naciskiem Unii na zamknięcie reaktorów do końca 2006 roku. Wywołało to protesty prawicowej i lewicowej opozycji w parlamencie. Grupa posłów lewicy zaskarżyła decyzję rządu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Minister spraw zagranicznych Sołomon Pasy i minister ds. europejskich Meglena Kunewa odmówili skomentowania czwartkowej decyzji sądu. Nie wypowiedziała się na jej temat także służba prasowa rządu.
Zdaniem posła lewicy Lubena Kornezowa, jednego z autorów skargi, Bułgaria powinna ponownie otworzyć dział "energetyka" i renegocjować z UE termin zamknięcia trzeciego i czwartego reaktora.
30 i 31 grudnia ubiegłego roku Bułgaria zamknęła dwa najstarsze reaktory elektrowni w Kozłoduju. Jednocześnie podjęto decyzję o wznowieniu budowy drugiej elektrowni jądrowej, w Belene, rozpoczętej w połowie lat 80. Prace wstrzymano w lutym 1992 roku Według ministra energetyki, powinna ona wejść do eksploatacji w 2008 roku.