Serwis informacyjny

Japoński mały reaktor jądrowy

Data dodania: wtorek, 12 lutego 2002, autor: nuclear.pl

Dwustukilowatowy reaktor atomowy Rapid-L, dzieło inżynierów z japońskiego Centralnego Instytutu Badań i Energii Elektrycznej, ma wysokość 6 m i szerokość 2 m. Opracowano go z myślą o kolonizacji Księżyca, konstruktorzy uważają jednak, że przechowywany w betonowej osłonie w piwnicy domu lub bloku mógłby pomóc rozwiązać problemy mieszkańców dużych miast związane z zasilaniem, wynikające głównie z przeciążania sieci elektrycznych.

- W nieodległej przyszłości małe reaktory o regulowanej mocy byłyby bardzo efektywne w produkcji energii w miastach - powiedział Mitsuru Kambe, kierownik zespołu badawczego.

Przez ostatnie kilka miesięcy uczeni, wspierani przez rządowy Instytut Badań Energii, testowali system bezpieczeństwa reaktora, wyłączający go automatycznie w momencie przegrzania. Konstrukcja Rapida zawiera zbiorniki z płynnym litem (izotop 6), wydajnie absorbującym neutrony. Zbiorniki te łączą się z poziomą tubą biegnącą przez rdzeń reaktora, zawierającą nieczynny chemicznie gaz. Gdy temperatura reaktora wzrasta, płynny lit rozszerza się, spręża gaz i wchodzi do rdzenia, gdzie absorbuje neutrony i spowalnia reakcję. Na licie, rozszerzającym się jedynie pod wpływem rosnącej temperatury rdzenia, opiera się system kontrolny reaktora. Reaktor chłodzony jest ponadto przez ciekły sód i pracuje w temperaturze 530°C.

Prace nad Rapidem to część amerykańskich i japońskich badań nad reaktorem, który pracowałby bez komputerowego systemu bezpieczeństwa. John Gittus z Uniwersytetu Plymouth uważa, że z takich reaktorów mogłyby korzystać kraje rozwijające się, zwłaszcza rejony odludne, gdzie trudno podłączyć jakiekolwiek urządzenia do sieci. Sukces takiego reaktora zależy jednak od przyjęcia go i zaakceptowania przez społeczeństwo, odbiorców energii i rządy.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze