Serwis informacyjny

poprzednie « wiadomości (801-810) z 3890 » następne

Poziom bezpieczeństwa i pasywność rozwiązań zastosowanych w technologii AP1000

– Dziś te elektrownie budowane są w zupełnie nowych technologiach, najnowszych technologiach. Ta na przykład amerykańska, o której rozmawiamy, pasywna, ona charakteryzuje się tym – ja tak w bardzo dużym uproszczeniu powiem – że w razie jakiegokolwiek ryzyka te reaktory zjeżdżają jak gdyby pod ziemię i nie ma ryzyka rozlania się tych substancji radioaktywnych – tłumaczył w programie „Strefa starcia” w TVP premier Mateusz Morawiecki.
czytaj więcej

Polski przemysł dla energetyki jądrowej: szkolenia dla firm

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce będzie wielkim projektem infrastrukturalnym. Wynika to już z samej skali przedsięwzięcia – realizacja samego tylko „Programu polskiej energetyki jądrowej” (PPEJ) zdefiniowanego w uchwale Rady Ministrów wymagać będzie budowy co najmniej sześciu dużych bloków energetycznych, będących największymi jednostkami w historii polskiej energetyki – a przecież szereg inwestorów wskazuje także na możliwość budowy innych instalacji energetyki jądrowej równolegle do realizacji programu rządowego. Czyni to uczestnictwo w realizacji a następnie eksploatacji obiektów energetyki jądrowych atrakcyjną perspektywą dla polskich firm, w tym budowlanych, montażowych i dostawców urządzeń. Jednocześnie jednak, mimo iż polski przemysł posiada całkiem spore jak na kraj nieposiadający własnej energetyki jądrowej doświadczenie w pracy na rzecz sektora jądrowego, oczywistym jest, że podmioty pragnące realizować istotne zakresy prac na rzecz nowobudowanych polskich elektrowni jądrowych będą musiały poczynić znaczące przygotowania, aby sprostać specyficznym wymaganiom tego sektora.
czytaj więcej

Krytyczność w Mochovcach

22 października o godzinie 21:38 po raz pierwszy osiągnął stan krytyczny reaktor bloku Mochovce-3. Oznacza to, że w reaktorze po raz pierwszy uzyskano samopodtrzymującą się reakcję łańcuchową, choć poziom mocy był na razie niemal zerowy.
czytaj więcej

Zwiększenie mocy Forsmark 1

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall uzyskał od szwedzkiego Urzędu Dozoru Jądrowego oraz operatora systemu przesyłowego Svenska Kraftnät zgodę na próbną eksploatację bloku nr 1 Elektrowni Jądrowej Forsmark z podwyższoną mocą. Moc netto bloku, wynosząca do tej pory 990 MW, wzrośnie o ok. 50 MW. Na przyszły rok zaplanowano kolejny wzrost o 50 MW.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (801-810) z 3890 » następne