poprzednie « wiadomości (801-810) z 3890 » następneenergetyka
– Dziś te elektrownie budowane są w zupełnie nowych technologiach, najnowszych technologiach. Ta na przykład amerykańska, o której rozmawiamy, pasywna, ona charakteryzuje się tym – ja tak w bardzo dużym uproszczeniu powiem – że w razie jakiegokolwiek ryzyka te reaktory zjeżdżają jak gdyby pod ziemię i nie ma ryzyka rozlania się tych substancji radioaktywnych – tłumaczył w programie „Strefa starcia” w TVP premier Mateusz Morawiecki.
czytaj więcejenergetyka
Canada Infrastructure Bank zadecydował o wsparciu w wysokości 970 mln dolarów kanadyjskich projektu budowy reaktora GE Hitachi BWRX-300 na terenie elektrowni jądrowej Darlington w Ontario.
czytaj więcejenergetyka
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce będzie wielkim projektem infrastrukturalnym. Wynika to już z samej skali przedsięwzięcia – realizacja samego tylko „Programu polskiej energetyki jądrowej” (PPEJ) zdefiniowanego w uchwale Rady Ministrów wymagać będzie budowy co najmniej sześciu dużych bloków energetycznych, będących największymi jednostkami w historii polskiej energetyki – a przecież szereg inwestorów wskazuje także na możliwość budowy innych instalacji energetyki jądrowej równolegle do realizacji programu rządowego. Czyni to uczestnictwo w realizacji a następnie eksploatacji obiektów energetyki jądrowych atrakcyjną perspektywą dla polskich firm, w tym budowlanych, montażowych i dostawców urządzeń. Jednocześnie jednak, mimo iż polski przemysł posiada całkiem spore jak na kraj nieposiadający własnej energetyki jądrowej doświadczenie w pracy na rzecz sektora jądrowego, oczywistym jest, że podmioty pragnące realizować istotne zakresy prac na rzecz nowobudowanych polskich elektrowni jądrowych będą musiały poczynić znaczące przygotowania, aby sprostać specyficznym wymaganiom tego sektora.
czytaj więcejenergetyka
21 października Westinghouse Electric Company LLC złożyła przeciwko Korea Electric Power Corporation pozew związany z prawami licencyjnymi do technologii reaktorowej. Dokumenty zostały złożone w sądzie okręgowym Dystryktu Kolumbii.
czytaj więcejenergetyka
22 października o godzinie 21:38 po raz pierwszy osiągnął stan krytyczny reaktor bloku Mochovce-3. Oznacza to, że w reaktorze po raz pierwszy uzyskano samopodtrzymującą się reakcję łańcuchową, choć poziom mocy był na razie niemal zerowy.
czytaj więcejenergetyka
Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall uzyskał od szwedzkiego Urzędu Dozoru Jądrowego oraz operatora systemu przesyłowego Svenska Kraftnät zgodę na próbną eksploatację bloku nr 1 Elektrowni Jądrowej Forsmark z podwyższoną mocą. Moc netto bloku, wynosząca do tej pory 990 MW, wzrośnie o ok. 50 MW. Na przyszły rok zaplanowano kolejny wzrost o 50 MW.
czytaj więcejenergetyka
Jak podał World Nuclear News, fińskie przedsiębiorstwo Fortum rozpoczęło dwuletnie studium wykonalności w celu zbadania wstępnych warunków dla budowy nowej elektrowni jądrowej w Finlandii i Szwecji. Badanie obejmie zarówno konwencjonalne duże reaktory. jak i małe reaktory modułowe SMR.
czytaj więcejenergetyka
Urząd Likwidacji Obiektów Jądrowych Zjednoczonego Królestwa (NDA) podpisał porozumienie o współpracy z należącym do rządu Walii Cwmni Egino w sprawie prac zmierzających do potencjalntj budowy bloku SMR w walijskim Trawsfynydd.
czytaj więcejenergetyka
- Jeśli spojrzeć na naszą historię, to w branży jądrowej jesteśmy od siedemdziesięciu lat. Zbudowaliśmy pierwszy reaktor w Kanadzie, pierwszy reaktor w USA, pierwszy w Indiach, pierwszy na Tajwanie, w Korei, w Hiszpanii… – mówi Ahmet Tokpinar, wiceprezes amerykańskiej firmy Bechtel, w rozmowie z nuclear.pl.
czytaj więcejnauka
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło rekrutację na 8. edycję szkolenia „Jak uczyć o energetyce i energii jądrowej" dla nauczycieli i doradców metodycznych ds. nauczania m.in. fizyki, chemii, geografii, biologii, przyrody i wychowania do bezpieczeństwa w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (801-810) z 3890 » następne