Serwis informacyjny

EDF przesuwa termin przywrócenia do ruchu bloków N4 i P'4

Data dodania: czwartek, 22 grudnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak podały EDF oraz francuski operator systemu przesyłowego – Réseau de Transport d'Électricité (RTE) nastąpiło kolejne przesunięcie harmonogramu naprawy skorodowanych spawów w układzie awaryjnego wtrysku chłodziwa, które unieruchomiły sporą część francuskiego parku jądrowego z reaktorami typu N4 i P'4.

Pierwotnie EDF obiecywał, że wszystkie unieruchomione reaktory wrócą do pracy przed zimą. Ta jednak zaczęła się dzisiaj, a nadal nie ukończono napraw w reaktorach Chooz 1 i 2 oraz Cattenom 1 i 3, Flamanville 1 oraz Penly 1 i Golfech 1, a Civeaux 1 (tam wszystko się zaczęło) i 2 choć zakończono już na nich naprawy, nadal są w przeglądzie dziesięcioletnim.

Według obecnego harmonogramu mają one ruszyć pomiędzy styczniem a marcem 2023. EDF ogłosił również, że w przyszłym roku wyłączone do wymiany elementów układu RIS zostaną bloki Belleville 1 i 2, Cattenom 2, Golfech 2 oraz Nogent 1 i 2. Oprócz nich będą oczywiście trwały rutynowe wyłączenia do przeładunku paliwa, a także przeglądy dziesięcioletnie bloków Saint-Laurent-des-Eaux 2 oraz Chinon 1.

Naprawy obsuwają się z powodu swojej skali – poddano im dotychczas 10 bloków (4 podczas przeglądów dziesięcioletnich), w planowych przeglądach były też cztery starsze bloki klasy 900 MWe. Nałożyły się na to pandemia COVID-19 oraz strajki pracowników, którzy walczyli o wyrównania inflacyjne. Po ukończeniu napraw bloków typu P'4 oraz N4, podczas rutynowych odstawień do przeładunku paliwa dokładnej kontroli poddane zostaną również te reaktory typu P4 oraz CP, których dotąd nie sprawdzono. W sprawdzonych już blokach problemu korozyjnego nie wykryto.


Podziel się z innymi


Komentarze