poprzednie « wiadomości (2571-2580) z 3833 » następneJak poinformowała Rada Naukowa Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, w wyniku przeprowadzonego konkursu na stanowisko dyrektora IChTJ Komisja Konkursowa wybrała prof. dr. hab. inż. Andrzeja Grzegorza Chmielewskiego.
czytaj więcej- Będzie to dyskusja nad naszą strategią energetyczną - zapowiedział Donald Tusk przed spotkaniem. Dodał, że rozmowy będą dotyczył przede wszystkim uaktualnienia mixu energetycznego Polski w związku ze zmianami, które zachodzą na rynku krajowym i globalnym.
czytaj więcejWe wtorek (jutro) ma nastąpić spotkanie w sprawie polskiego programu jądrowego. Premier będzie rozmawiał z Ministrem Gospodarki, Ministrem Skarbu i Prezesem PGE (potencjalnym inwestorem). Oczywiście można czekać i komentować oficjalną rządową informację z tego spotkania, ale co to za zabawa jeśli wszystko będzie wiadomo.
czytaj więcejDawki promieniowania na terenach wokół elektrowni jądrowej w Fukushimie są znacznie poniżej tych, które mogą powodować negatywne skutki zdrowotne - powiedział PAP specjalista w zakresie dozymetrii z NCBJ dr Jakub Ośko, który ostatnio był w strefie wokół uszkodzonej elektrowni.
czytaj więcejDwa lata po katastrofie w Fukishimie Japonia wraca do gospodarki opartej na energii jądrowej. Próby oparcia krajowej energetyki o spalanie gazu i węgla okazały się nieudane, głównie ze względu na rosnące koszty energii, a co za tym idzie spadek konkurencyjności japońskiej gospodarki. Do końca roku wszystkie reaktory mają zostać zmodernizowane według nowych wymogów. Paradoksalnie związana z trzęsieniem ziemi i tsunami katastrofa w elektrowni jądrowej w Fukishimie może się okazać argumentem za kontynuowaniem rozwoju energetyki jądrowej.
czytaj więcejDwa lata temu, 11 marca 2011 roku, w Japonii w wyniku trzęsienia ziemi i fali Tsunami doszło do awarii elektrowni jądrowej Fukushima I (Dai-ichi). W ponad 50 letniej pracy 430 elektrowni jądrowych na całym świecie było to drugie w historii wydarzenie oznaczone najwyższą kategorią (7) skali INES. Jego konsekwencją było przeprowadzenie stress testów wszystkich europejskich elektrowni jądrowych. Reaktory III generacji, które planuje się wybudować w Polsce, spełniają jeszcze bardziej rygorystyczne kryteria.
czytaj więcejW dniu 5 marca 2013 roku w Ministerstwie Gospodarki odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ekspertów ds. energii jądrowej krajów członkowskich Grupy Wyszehradzkiej, który powstał z inicjatywy Polski.
czytaj więcej6 marca 2013 roku Rada Gubernatorów wybrała przez aklamację obecnego dyrektora generalnego Yukiya Amano na kolejną czteroletnią kadencję.
czytaj więcejPracownicy rosyjskich placówek naukowych, działających w dziedzinie fizyki jądrowej oraz fizyki cząstek elementarnych w Rosji i za granicą, jak wynika z danych projektu "Kto jest kim w nauce rosyjskiej", na dzień dzisiejszy są najbardziej poszukiwani na świecie. Osiągnięcia rosyjskich naukowców w dziedzinie fizyki jądrowej są najczęściej cytowane przez wspólnotę naukową.
czytaj więcejW przededniu drugiej rocznicy awarii elektrowni jądrowej w Japonii, Państwowa Agencja Atomistyki przygotowała specjalny serwis, w którym przedstawia krok po kroku wydarzenia, ich skutki oraz planowane działania na przyszłość. W szczegółach informuje również o stanie obecnym elektrowni, który poniżej przytaczamy.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (2571-2580) z 3833 » następne