poprzednie « wiadomości (2561-2570) z 3833 » następneProf. dr hab. inż. Andrzej Grzegorz Chmielewski został wybrany do liczącej dziewięciu członków Rady Zarządzającej prestiżowej organizacji iiA (Industrial Irradiation Association) grupującej przedsiębiorstwa i instytucje posiadające instalacje do radiacyjnej obróbki materiałów oraz produktów.
czytaj więcejZespół koordynowany przez polskich naukowców z Narodowego Centrum Badań Jądrowych otrzyma ponad 1,8 mln euro z programu Euratom. Dzięki nim mają powstać założenia do projektu małego reaktora jądrowego, który będzie wykorzystywany głównie do produkcji ciepła dla fabryk lub domów.
czytaj więcejNajwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła działalność Państwowej Agencji Atomistyki w zakresie przygotowań do wdrożenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Kontrola opracowania i realizacji Programu PEJ odbywała się równolegle w PAA, Ministerstwie Gospodarki i PGE S.A.
czytaj więcejBudowa w Polsce elektrowni jądrowej może kosztować 56 mld zł, wyliczył dla Dziennika Gazety Prawnej prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
czytaj więcejMAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej) rozpoczęła w Ministerstwie Gospodarki Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej (INIR), który potrwa od 18 do 22 marca. Celem Przeglądu jest wsparcie starań Polski w zakresie możliwie najlepszego przygotowania się do wdrożenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
czytaj więcejPGE, KGHM, Enea i Tauron, czyli spółki które zamierzają wspólnie budować elektrownię jądrową, szczegóły współpracy mają ustalić w kwietniu. Rozmowy dotyczą głównie sposobu finansowania tej kosztownej inwestycji. Prezes Tauronu, podobnie jak PGE, wskazują na brytyjskie rozwiązania, gdzie państwo udziela wsparcia atomowemu projektowi. Bez dodatkowego źródła finansowania powstanie takiej siłowni w Polsce nie będzie możliwe - uważają przedstawiciele spółek.
czytaj więcejNarodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) opublikowało 19.03.2013 raport o małych reaktorach modułowych SMR. Naukowcy podkreślają w nim, że małe reaktory modułowe SMR mogą stanowić ważny element polskiej energetyki, ale najwcześniej po 2030 roku. Nigdy jednak nie będą podstawowym źródłem energii elektrycznej.
czytaj więcejEuropejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Lublin zaprasza do wzięcia udziału w gólnopolskiej Konferencji Prawa Atomowego, która odbędzie się 20 marca 2013 na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.
czytaj więcejNa odbytej tydzień temu 48-ej sesji Rencontres de Moriond wstępnie zaprezentowano nowe wyniki z eksperymentów ATLAS i CMS wykonywanych na CERN-owskim akceleratorze LHC w Genewie. Wyniki te rzucają więcej światła na cząstkę odkrytą w ubiegłym roku.
czytaj więcejPodsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska wzięła udział w spotkaniu ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki jądrowej, które odbyło się 12 marca br. w Londynie.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (2561-2570) z 3833 » następne