Serwis informacyjny
Nominacje dla prof. Andrzeja Grzegorza Chmielewskiego
Data dodania: piątek, 22 marca 2013, autor: nuclear.pl
Prof. dr hab. inż. Andrzej Grzegorz Chmielewski został wybrany do liczącej dziewięciu członków Rady Zarządzającej prestiżowej organizacji iiA (Industrial Irradiation Association) grupującej przedsiębiorstwa i instytucje posiadające instalacje do radiacyjnej obróbki materiałów oraz produktów.

Po raz pierwszy w skład tej rady wchodzi przedstawiciel instytucji R&D. Zrzeszenie to jest, między innymi, organizatorem najważniejszej w tej dziedzinie światowej konferencji IMRP (International Meeting on Radiation Processing.
Profesor Chmielewski został też powołany w zeszłym roku przez Dyrektora Generalnego IAEA w skład SAGNA (Standing Advisory Group on Nuclear Applications) na lata 2012-2014.
Obie te nominacje są wyrazem uznania dla osiagnięć ICHTJ, uznanego przez IAEA za Collaborating Center tej organizacji. Instytut posiada trzy stacje obróbki radiacyjnej wykorzystującej akceleratory elektronów do sterylizacji sprzętu medycznego, higienizacji żywności oraz obróbki polimerów.
W strukturze ICHTJ działają również dwa akredytowane laboratoria wspomagające rozwój metod QA/QC dla potrzeb technologii radiacyjnych.
Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu Rada Naukowa Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, w wyniku przeprowadzonego konkursu ponownie wybrała prof. dr. hab. inż. Andrzeja Grzegorza Chmielewskiego na stanowisko dyrektora IChTJ.
Prof. dr hab. Andrzej Grzegorz Chmielewski jest absolwentem Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej, gdzie specjalizował się w jądrowej inżynierii chemicznej. Stopień doktora, doktora habilitowanego oraz tytuł profesora uzyskał na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW.
W latach 1967-1983 pracował w PW i obecnie od 2002 roku jest tam zatrudniony jako profesor. W latach 1976-77 pracował na University of Tennesse a w latach 2003-05 w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
W ICHTJ pracuje od 1983 roku, gdzie początkowo był zatrudniony jako kierownik zakładu, potem zastępca dyrektora ds. naukowych a od 1 kwietnia 2008 roku jest dyrektorem Instytutu.