Serwis informacyjny

Strupczewski: polska elektrownia jądrowa może być tańsza od brytyjskiej

Data dodania: czwartek, 21 marca 2013, autor: cire.pl

Budowa w Polsce elektrowni jądrowej może kosztować 56 mld zł, wyliczył dla Dziennika Gazety Prawnej prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

prof. Andrzej Strupczewski, fot. Newseria
prof. Andrzej Strupczewski, fot. Newseria

Według Andrzeja Strupczewskiego koszty prac inżynieryjnych, dostawy urządzeń i materiałów, budowy i rozruchu wyniosą ok. 3,5 mln euro za 1 MW. Będą one powiększone o koszty poniesione przez inwestora związane m.in. z wyborem wykonawcy, badaniami i zagospodarowaniem lokalizacji elektrowni, licencjonowaniem, przygotowaniem kadr oraz spłatą odsetek od zaciągniętych kredytów. Łącznie koszt budowy 1 MW mocy elektrowni szacuje się na 4,5 mln euro - powiedział DGP Strupczewski.

Prof. Stupczewski zwraca w DGP uwagę, że koszty te są o około 10 proc. niższe od kosztów budowy nowej elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii.

19 marca EDF uzyskał zgodę na budowę elektrowni jądrowej Hinkley Point C w hrabstwie Somerset w południowo-zachodniej Anglii. Według BBC budowa elektrowni o mocy 3260 MW kosztować będzie 16,3 mld euro, czyli 5 mln euro za 1MW.

Według Andrzeja Strupczewskiego faktyczny koszt budowy elektrowni w Wielkiej Brytanii może okazać się jednak wyższy od obecnie szacowanego, gdyż Brytyjczycy błędne założyli, że to energetyka wiatrowa będzie głównym źródłem energii. Jak powiedział gazecie Strupczewski, w rzeczywistości udział energetyki wiatrowej w bilansie energetycznym Wielkiej Brytanii jest mniejszy od wcześniej zakładanego i państwo to musiało powrócić do realizacji programu jądrowego. W tej sytuacji EDF może zażądać za budowę elektrowni więcej pieniędzy niż od Polski, która posiada zasoby węgla jako podstawowe paliwo elektrowni.

DGP zwraca jednak uwagę, że według Krzysztofa Kiliana, prezesa PGE odpowiedzialnego za realizację polskiego programu jądrowego koszty budowy elektrowni jądrowej są w dużej mierze nieprzewidywalne. Na ostatniej konferencji wynikowej PGE powiedział on, że 1 MW mocy zainstalowanej kosztuje już we francuskiej elektrowni Flamanville 5,3 mln euro, a w fińskim Olkiluoto 5,5 mln euro.

Przedstawiciele branży jądrowej przypominają, że w szacunkach finansowych należy uwzględnić również koszty produkcji energii w elektrowniach jądrowych. Zwracają oni uwagę, że koszt produkcji 1 MWh energii przez elektrownie jądrowe we Francji wynosi 42 euro, podczas gdy 1 MWh energii wytworzonej w morskich farmach wiatrowych w Niemczech kosztuje już 190 euro/MWh - czytamy w DGP.


Podziel się z innymi


Komentarze