Serwis informacyjny

Wywiad z Anną Kopytowską - Prezes zarządu Arabelle Solutions Poland

Data dodania: wtorek, 1 kwietnia 2025, autor: nuclear.pl

Na konferencji Baltic Nuclear Energy Forum 2025 odbywającej się w dniach 18-22 marca 2025 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku rozmawiamy z Panią Anną Kopytowską, Prezes Zarządu Arabelle Solutions Poland, która brała udział w debacie na temat skutecznych strategii wdrożenia local content.

Portal nuclear.pl [NPL]: Pani Prezes, marka turbin Arabelle, jest znana większości naszych czytelników, jednakże proszę o przybliżenie kulis powstania firmy Arabelle Solutions i genezy pojawienia się jej ma polskim rynku.

Anna Kopytowska [AK]: Bardzo dziękuję za pytanie i cieszę się, że pan mówi, że marka jest już znana, bo jest ona stosunkowo nowa. My staliśmy się Arabelle Solutions w czerwcu zeszłego roku, kiedy zmieniła się struktura właścicielska naszej firmy i przeszliśmy z koncernu GE do koncernu EDF. Arabelle to nasza sztandarowa turbina, turbina o największej mocy jaka została na razie zamontowana na świecie. Nazwa naszej turbiny, to taka ciekawostka, pochodzi od słów Alstom, gdzie wówczas tworzyła się Arabelle, Auguste Rateau – głównego konstruktora turbiny Arabelle, Belfort – miejsca produkcji turbin i nazwy miejscowości pod Paryżem Le Bourget, gdzie urzędował Pan Rateau. Stąd właśnie nazwa Arabelle. Technologia ma już de facto 60 lat i ponad 50 zamontowanych turbin we Francji. Jedna trzecia całej zainstalowanej mocy turbin na świecie to są turbiny w naszej technologii. Tak więc marka jest stosunkowo nowa, ale sama technologia jest już zdecydowanie sprawdzona.

[NPL]: Jaki widzi Pani możliwy wkład Arabelle Solutions w polską transformację energetyczną?

[AK]: Dostrzegamy ogromny potencjał w rozwoju polskiego programu jądrowego, ponieważ jako Arabelle Solutions jesteśmy skoncentrowani właśnie na przemyśle jądrowym. Niektóre firmy również z przemysłu jądrowego mają jakieś poboczne, profile działalności, natomiast Arabelle Solutions jest nastawione tylko na przemysł jądrowy. W związku z tym w Polsce, gdzie potrzebna jest transformacja energetyczna chcemy dołożyć cegiełkę do tej transformacji i tutaj oczywiście aktywnie działamy, aby nasza technologia mogła być użyta. Dlatego, że nasza technologia, chociaż jesteśmy częścią koncernu EDF, współpracuje bardzo dobrze z wieloma reaktorami. Oczywiście z EPR (europejskim reaktorem ciśnieniowym), ale mamy również bardzo dużą liczbę jednostek zamontowanych z reaktorami amerykańskimi, hinduskimi i innymi. Dlatego możemy zaoferować nasze rozwiązania w Polsce zarówno dla wybranej technologii, jak i potencjalnie kolejnych przyszłych. Działamy bardzo aktywnie, ponieważ mamy rozwinięty łańcuch dostaw dla przemysłu nuklearnego, ale też działamy w całym ekosystemie z uczelniami, ze szkoleniem kadr, i na pewno będziemy dalej rozwijać nasze działania.

[NPL]: A jak właśnie, a propos tej współpracy i budowy łańcucha dostaw, widzą państwo możliwość zaangażowanie polskich firm w programie jądrowym i pracach Arabelle Solutions?

[AK]: Dla nas to naturalne dlatego, że przez wiele lat budowaliśmy polski przemysł w technologii paliw kopalnych, gdzie angażowani byli polscy dostawcy. Ich dostawy, ich systemy były wykorzystywane do realizacji polskich elektrowni, jak i do międzynarodowych projektów obecnego Arabelle Solutions, a wcześniej Alstoma czy GE Power. Robiliśmy tak od wielu lat, bo polscy dostawcy mają bardzo dobrze rozwinięte produkty dla przemysłu i energetyki konwencjonalnej, które wielokrotnie wykorzystywaliśmy dla projektów międzynarodowych. Kilkanaście lat temu, kiedy zaczęliśmy realizować projekty nuklearne, zapytaliśmy tych samych dostawców, czy oni nie chcieliby się przekwalifikować i oferować również dla tych projektów? I kilku takich pionierów podjęło tę rękawicę i zaczęło to robić dla naszych projektów eksportowych. Na bazie tego zaangażowaliśmy kilkanaście podmiotów, teraz jest już ponad 20, którzy produkują i dostarczają swoje rozwiązania na międzynarodowe projekty Arabelle Solutions. Tak samo będziemy działać w przypadku polskiego projektu, jeżeli będziemy mieli szansę w nim uczestniczyć. Niewątpliwie będzie on stymulatorem i niesamowitym motywatorem do rozwoju, żeby kontynuować to podejście, które już zapoczątkowaliśmy dla projektów międzynarodowych. Dla nas to jest normalne, że firmy polskie już działają dla naszych projektach międzynarodowych, natomiast jak polski projekt będzie w pełnej fazie realizacji, to po prostu ta liczba się zwielokrotni. My jesteśmy na to gotowi, ale wiemy też, że to jest ogromna praca żeby przejść ten proces, ponieważ urządzenia są bardzo podobne, natomiast wymagania odnośnie dokumentacji, przygotowania produkcji są dużo większe i nie wszyscy podejmą się tego wyzwania.

[NPL]: A jakie Państwo widzicie perspektywy rozwoju w ogóle energetyki jądrowej w Polsce i Europie? Mówimy często teraz o renesansie, mówimy o dużym wzmożeniu projektów, a jednocześnie fizycznie są one na wczesnym etapie.

[AK]: Trzeba być cierpliwym, bo cykl rozwoju projektu nuklearnego naprawdę długo trwa. Podzielam zdanie, że jesteśmy w tak zwanym renesansie energetyki jądrowej, bo tych projektów i tych możliwości jest naprawdę bardzo dużo. W wielu krajach - Polska jest jednym z tych krajów, ale także Czechy, Słowacja, Bułgaria i inne kraje - to się dzieje. Tylko trudności, które obserwujemy w rozwoju polskiego projektu, mają też inne kraje, nawet te, które już mają rozwinięte technologie albo już mają projekty u siebie. Dlatego jak najbardziej ten renesans jest, jest chęć i potrzeba dla rozwoju energii jądrowej, natomiast trzeba być cierpliwym.

[NPL]: Zakończę naszą rozmowę pytaniem o potencjał polsko francuskiej współpracy w programach jądrowych. Mówimy teraz często o możliwości wejścia EDF w drugi projekt jądrowy, na razie nic nie wiemy w tym zakresie, ale różne scenariusze są w grze. Ciekawi jesteśmy Państwa perspektywy jako francuskiej firmy z grupy EDF.

[AK]: Oczywiście nie mogę wypowiadać się w imieniu EDF, natomiast jako Arabelle Solutions jesteśmy gotowi wspierać każdą technologię, która zostanie wybrana dla danego kraju. Oczywiście technologię EPR jak najbardziej możemy i chcemy wspierać, bo to nasz rodzimy koncern. Francja ma bardzo ciekawą propozycję dla Polski, bo ta propozycja, która oprócz sprawdzonej technologii oferuje nastawienie na rozwój lokalnego łańcucha dostaw. Podobnie jak widać to w sposobie rozwoju łańcucha dostaw w Arabelle Solutions, gdzie włączamy polskie firmy w realizację międzynarodowych projektów. W Polsce jest miejsce i potencjał nie tylko dla drugiej lokalizacji, ale i kolejnych, jak również dla SMR, dlatego jak najbardziej kibicujemy rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce. Mam nadzieję, żebyśmy motywację i fascynację atomem, które obserwujemy zachowali na dłużej, ponieważ jest to naprawdę maraton. Cieszę się, że jest tak duża akceptacja społeczna i w ogóle taka motywacja firm do uczestnictwa w tym programie. Jak najbardziej bazujmy na tym, ale nastawmy się na długodystansowy bieg.

[NPL]: Dziękuję bardzo.


Podziel się z innymi


Komentarze