Serwis informacyjny
Fortum kończy nowe studium wykonalności energetyki jądrowej
Data dodania: poniedziałek, 31 marca 2025, autor: nuclear.pl
24 marca 2025 roku Fortum poinformowało o zakończeniu swojego studium wykonalności, w ramach którego zbadano wstępnie komercyjne, technologiczne i społeczne warunki dla budowy nowych elektrowni jądrowych w Finlandii i Szwecji.

Dwuletnie studium obejmowało zarówno małe reaktory modułowe SMR, jak i konwencjonalne duże reaktory, a także obejmowało rozmowy z kilkoma dostawcami technologii, potencjalnymi partnerami i klientami, a także interesariuszami społecznymi. Fortum poinformowało, że nadal będzie pracować nad projektem, tak aby doprowadzić do wymiany istniejących mocy jądrowych.
— Oczekuje się, że dekarbonizacja (...) poprzez elektryfikację znacznie zwiększy, a nawet podwoi, zapotrzebowanie na energię w krajach nordyckich do 2050 roku. Zaspokojenie takiego wzrostu zapotrzebowania wyłącznie za pomocą niestabilnych odnawialnych źródeł energii mogłoby doprowadzić destabilizacji systemu energetycznego o ograniczonej przewidywalności pod względem dostępności i ceny, co nie byłoby pożądane dla naszych klientów ani społeczeństwa — powiedział Markus Rauramo, prezes i dyrektor generalny Fortum.
— W ciągu najbliższych 5-10 lat nowe zapotrzebowanie w krajach nordyckich będzie zaspokajane przede wszystkim przez nową lądową energię wiatrową i słoneczną w połączeniu z rozwiązaniami w zakresie elastyczności i magazynowania, a także wydłużeniem żywotności istniejących elektrowni jądrowych. (...) Nowa energetyka jądrowa mogłaby zapewnić dostawy do krajów nordyckich najwcześniej w drugiej połowie lat 30. XXI wieku, jeśli warunki rynkowe i regulacyjne będą odpowiednie — podsumowuje.
Realizacja nowych projektów jądrowych wymaga świadomości rosnącego popytu, ale aby były to projekty rentowne również zastosowania sprawdzonej technologii, uzyskania wymaganych zezwoleń a przede wszystkim dobrego zaplanowania prac przed rozpoczęciem budowy - konkluduje Fortum.
— Z perspektywy realizacji projektu, istotne jest zapewnienie dojrzałości technologii, ograniczenie wymagań specyficznych dla danego kraju i weryfikacja kompetencji dostawcy już w fazie przedinwestycyjnej. Naszym planem jest współpraca z trzema dostawcami w celu złagodzenia ryzyka projektu, zanim rozważymy inwestycję. Minimalizowanie ryzyka związanego z licencjonowaniem projektu elektrowni w możliwie największym stopniu przed rozpoczęciem budowy jest koniecznością, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kosztownych zmian w projekcie, które mogą prowadzić do opóźnień w realizacji projektu — mówił Laurent Leveugle, wiceprezes ds. nowych elektrowni jądrowych w Fortum.
Ważną częścią zmniejszania ryzyka związanego z budową energetyki jądrowej jest również harmonizacja przepisów i stabilność polityczna wykraczająca poza cykle wyborcze zarówno na szczeblu UE, jak i krajowym. Co najważniejsze, energia jądrowa powinna być traktowana na równi z innymi czystymi technologiami.
W ciągu najbliższych kilku lat Fortum skupi się na dalszym rozwijaniu ekonomii projektów i partnerstw, a także na kontynuowaniu rozmów z potencjalnymi klientami na temat tego, jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby. Fortum pogłębi również swoje zaangażowanie z wybranymi dostawcami technologii – EDF, GE-Hitachi i Westinghouse wraz z Hyundai – a także będzie kontynuować dialog z regulatorami i interesariuszami politycznymi.