Serwis informacyjny

OSGE: Stawy Monowskie z warunkami przyłączenia do sieci

Data dodania: poniedziałek, 25 listopada 2024, autor: nuclear.pl

ORLEN Synthos Green Energy poinformował na swoim kanele na X (dawny Twitter), iż otrzymał od Polskich Sieci Elektroenergetycznych warunki przyłączenia do sieci przesyłowej planowanej elektrowni jądrowej w lokalizacji Stawy Monowskie.

Jak poinformowało OSGE decyzja obejmuje 4 jednostki BWRX-300, nie podając dalszych żadnych szczegółowych informacji. Jak wynika jednak z informacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych na temat złożonych wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej 9 kwietnia 2024 roku PSE potwierdziło kompletność wniosku o przyłączenie do sieci w rozdzielni 400 kV w SE Byczyna źródła jądrowego o mocy przyłączeniowej 1329,6 MWe.

Lokalizacja Stawy Monowskie to najbardziej zaawansowany projekt SMR realizowany przez ORLEN Synthos Green Energy. Decyzję Zasadniczą na budowę 4 bloków w tej lokalizacji firma otrzymała 7 grudnia 2023 roku, natomiast 2 lutego 2024 roku OSGE poinformowało o otrzymaniu od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska postanowienia określającego wymagania dotyczące zakresu raportu środowiskowego.

Lokalizacja Stawy Monowskie to teren o powierzchni ok. 62 ha położony w powiecie oświęcimskim w pobliżu Kanału Wiślanego Dwory i Miejsko - Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków w Oświęcimiu. W lokalizacji mogłyby powstać cztery bloki BWRX-300 zasilające zakłady Synthos.

Jak informowała firma w kwietniu 2023 roku, prezentując program rozwoju BWRX-300 w Polsce, w zakresie warunków geologicznych nie stwierdzono na terenie lokalizacji Stawy Monowskie osuwisk ani terenów górniczych a na Obszarze Lokalizacji zjawisk krasowych. Lokalizacja posiada kilka możliwych źródeł zasilania wodą chłodzącą (Kanał Wiślany Dwory, Zbiornik Dziećkowice, Soła, Wisła, oczyszczalnia ścieków czy zrzut wód opadowych, roztopowych i pochłodniczych poprzez tzw. „Kaskadę").

PSE poinformowały również na swojej stronie internetowej iż, planują rozbudowę i modernizację stacji 400/220 kV Byczyna, by umożliwić przyłączenie do niej nowych obiektów: instalacji wytwórczych, w tym odnawialnych źródeł energii, odbiorców, systemów dystrybucyjnych czy magazynów energii elektrycznej.


Podziel się z innymi


Komentarze