Serwis informacyjny
Brazylijski rząd zadecyduje o ponownym wznowieniu budowy Angra-3
Data dodania: czwartek, 21 listopada 2024, autor: nuclear.pl
Brazylijski rząd zadecyduje niebawem o ponownym wznowieniu budowy bloku jądrowego Angra-3 w EJ Almirante Álvaro Alberto.
Budowę bloku Angra03 zaplanowano jeszcze w latach 70. Miała to być jednostka bliźniacza do bloku drugiego, wyposażona w zachodnioniemiecki reaktor wodny ciśnieniowy określany dziś jako tzw. typ pre-KONVOI. Prace przygotowawcze do budowy rozpoczęto w 1984 roku, jednak już w roku 1986 zawieszono je, jeszcze przed tzw. „pierwszym betonem”, który uznawany jest za oficjalne rozpoczęcie budowy jądrowego bloku energetycznego.
Decyzję o kontynuowaniu inwestycji podjęto dopiero w 2006 roku a w 2008 podpisano stosowną umowę z koncernem Areva, który jest kontynuatorem zachodnioniemieckiego przemysłu jądrowego w zakresie realizacji nowych inwestycji.
„Pierwszy beton” pojawił się na placu budowy w 2010 roku; przekazanie do eksploatacji planowano wówczas na rok 2015. Prace jednak opóźniły się, a w 2015 zostały całkowicie wstrzymane w związku ze skandalami korupcyjnymi; ich stan zaawansowania oceniany jest na 65%. W 2022 roku wyłoniono nowe konsorcjum, które miało ukończyć budowę, jednak w 2024 zakończono współpracę w jego ramach z powodu problemów w rekwalifikacji budowy.
Prezes właściciela EJ Angra – Raul Lycurgo Leite zapowiedział, że rząd najprawdopodobniej zadecyduje o rozpisaniu przetargu na wybór nowego konsorcjum oraz wznowieniu budowy na swoim pierwszym grudniowym posiedzeniu. Budowa jego zdaniem mogłaby zostać wznowiona w 2025 roku, a sam blok być oddany do użytku w roku 2031. Pozytywnie nastraja także niedawny wyrok sądu apelacyjnego w Rio de Janeiro, który uchylił nałożone przez sąd pierwszej instancji moratorium na kontynuowanie prac.
Koszt ukończenia budowy szacowany jest na 5 miliardów dolarów. Jednocześnie właściciel, państwowa spółka Eletronuclear ponosi rocznie koszt zabezpieczenia budowy w wysokości niemal 40 milionów dolarów. Jednocześnie koszt alternatywny związany z potencjalnym porzuceniem budowy oceniono na ok 3 mld dolarów.
Blok Anrga-3 zawiera reaktor typu PWR projektu i konstrukcji niemieckiego Kraftwerk Union AG, zaś moc bloku wyniesie 1400 MWe.