Serwis informacyjny
Japoński blok Tsuruga-2 nie może zostać ponownie uruchomiony
Data dodania: środa, 20 listopada 2024, autor: nuclear.pl
Reaktor Tsuruga-2 zlokalizowany jest w pobliżu aktywnego uskoku tektonicznego i nie może zostać ponownie uruchomiony – orzekł japoński dozór jądrowy (NRA).
Dozór stwierdził, że operator elektrowni – Japan Atomic Power Company (JAPC) nie dowiódł w sposób wystarczający, że zlokalizowany w pobliżu uskok D-1 nie jest aktywny tektonicznie. Jednocześnie jest to pierwsza decyzja japońskiego dozoru jądrowego, negatywnie weryfikująca restart reaktora po awarii w Fukushimie. Sam reaktor bez uszczerbku przetrwał trzęsienie ziemi Tohoku z roku 2011, jednak został wyłączony tak jak inne i musiał przejść procedurę zezwalającą na rozruch.
Przed awarią w Fukushimie do oceny lokalizacji reaktora jako bezpiecznej było dowiedzenie, że intensywność potencjalnego trzęsienia ziemi nie wpływa negatywnie na integralność konstrukcyjną reaktora. Po awarii jednak przepisy zaostrzono, dodając do nich kryteria zalecane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, jednym z nich jest zakaz lokalizacji reaktorów na aktywnych uskokach – tego właśnie zapisu Tsuruga-2 nie spełnia.
Sam uskok D-1 wykryto w roku 2008, zaś ocena jego aktywności była jednym z pierwszych zadań utworzonego w roku 2012 japońskiego dozoru jądrowego. W roku 2013 NRA wstępnie orzekło, że uskok jest aktywny, a w roku 2015 wydało wiążącą opinię w tym zakresie. Pomimo tego operator elektrowni starał się od tego czasu dowieść, że uskok nie jest aktywny.
Reaktor Tsuruga-2 jest czteropętlowym reaktorem typu PWR zaprojektowanym i zbudowanym przez Mitsubishi, moc elektryczna bloku wynosi 800 MW. Budowany był w latach 1982–1987. Obok niego znajduje się starszy blok Tsuruga-1 o mocy 350 MWe, w tym z kolei pracował reaktor General Electric BWR-2. Reaktor Tsuruga-1 zbudowany został w latach 1966–1969, a w roku 2015 zadecydowano o jego finalnym wyłączeniu.
Podobne procedury oceny aktywności uskoku muszą też przejść elektrownie Shika oraz blok Higashidori-1 Tohoku, w ich jednak wypadku spodziewany jest pozytywny wynik weryfikacji bezpieczeństwa lokalizacji. W tej chwili w Japonii pracuje 13 reaktorów jądrowych, planowane jest ponowne uruchomienie kolejnych 20. Przed awarią w Fukushimie były to 54 bloki.
fot. Hirorinmasa, CC BY-SA 3.0