Serwis informacyjny
Fundacja Instrat: Polska potrzebuje 13,6 GWe atomu w perspektywie 2050 roku
Data dodania: czwartek, 14 listopada 2024, autor: nuclear.pl
Kolejne modelowanie przyszłego polskiego zeroemisyjnego miksu energetycznego potwierdza, że atom jest niezbędny.
Do wyników modelowania wskazujących na niezbędność atomu w polskim miksie energetycznym dołączył właśnie ten rozwijany przez Fundację Instrat. W publikacji „Trzy dekady wyzwań. Scenariusz polskiej transformacji energetycznej do 2050 r.” znalazło się 13,6 GWe atomu w perspektywie 2050 roku.
Jednocześnie autorzy wprost wskazują, że neutralność klimatyczna polskiej energetyki wymaga nie tylko rozwoju OZE, ale też "budowy istotnych mocy elektrowni jądrowych". Raport wylicza też, że niezbudowanie atomu uniemożliwia pełną transformację zeroemisyjną z powodu niedostatecznego potencjału OZE w naszym kraju – „Przedstawiony wariant neutralności klimatycznej bez energetyki jądrowej jest więc w naszej ocenie praktycznie niemożliwy do zrealizowania.” Wskazano także, że źródła odnawialne nie zaspokoją zapotrzebowania na produkcję 500 TWh energii elektrycznej. Wykracza to poza ich możliwości, a brakującą porcję bezemisyjnej energii muszą dostarczać elektrownie jądrowe.
Jest to kolejny już, dostępny publicznie wynik modelowania wskazujący, że jeśli polska chce realnie podejść do transformacji w kierunku zeroemisyjnym, energetyka jądrowa jest niezbędna.
Z tej okazji przypominamy o naszym modelowaniu, które wskazało na podobne minimum – 12,1 GWe przy nieco innych jednak założeniach. Darmową kopię znaleźć można na researchgate - https://www.researchgate.net/publication/376284577_Future_Polish_Zero-Carbon_Energy_Mix_Combining_Renewable_and_Nuclear_Energy_Sources.
fot. Kubiczek P., Smoleń M. (2024) "Trzy dekady wyzwań. Scenariusz polskiej transformacji energetycznej do 2050 r.", Instrat Policy Paper 03/2024