Serwis informacyjny

Sogin: rozpoczęto demontaż budynku reaktora Elektrowni Jądrowej Caorso

Data dodania: wtorek, 12 listopada 2024, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała Società Gestione Impianti Nucleari SpA (Sogin), która zajmuje się likwidacją włoskich zamkniętych obiektów jądrowych rozpoczęto demontaż systemów i podzespołów wewnątrz budynku reaktora Elektrowni Jądrowej Caorso.

W Elektrowni Jądrowej Caorso w latach 1978-1990 pracował jeden blok, z reaktorem wrzącym BWR-4 (Mark 2), o mocy elektrycznej 860 MW, który został wyłączony w następstwie referendum z 1987 roku w sprawie porzucenia energetyki jądrowej, przeprowadzonego po awarii w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu.

Pozwolenie na likwidację elektrowni jądrowej Caorso otrzymano w 2014 roku.

Według Sogin pracownicy rozpoczęli obecnie badanie elementów przedziału reaktora, które można w pierwszej kolejności zdemontować, a następnie pogrupować odzyskane elementy w zależności od ich skażenia radioaktywnego.

Dotychczasowe prace związane z wykonaniem układu zasilania placu budowy, których kontynuacją będzie montaż środków transportu zdemontowanych materiałów oraz utworzenie instalacji do cięcia na gorąco, specjalnie zaprojektowanego do radzenia sobie z najbardziej złożonymi komponentami pod względem wielkości i grubości.

Projekt likwidacji podzielony jest na różne etapy, z których każdy zawiera szczegółowy plan demontażu zgodny z wymogami włoskiego dozoru jądrowego. W pierwszej kolejności zdemontowane zostaną systemy i komponenty zlokalizowane na poziomie gruntu.

Wybór podyktowany jest koniecznością uwolnienia przestrzeni dla transportu materiałów pochodzących z pozostałych pięter budynku reaktora. Tak naprawdę na poziomie gruntu znajduje się stworzony przez Sogin zamknięty korytarz zwany trasą odpadów, gdzie wycięte elementy zostaną bezpiecznie przetransportowane do hali turbin w celu ewentualnej dekontaminacji, pocięcia i dalszego zmniejszenia ich objętości w celu ułatwienia ich późniejszego zagospodarowania.

Łącznie zdemontowanych zostanie łącznie 3400 ton materiału, z czego około 88% można będzie uwolnić po niezbędnych operacjach oczyszczania i odkażania, natomiast pozostałe 12% będzie traktowane jako odpady radioaktywne i tymczasowo składowane na miejscu w celu późniejszego transportu do centralnego składowiska odpadów promieniotwórczych.


Podziel się z innymi


Komentarze