Serwis informacyjny
GEN energija podał wyniki analizy kosztów budowy Krško-2
Data dodania: poniedziałek, 28 października 2024, autor: nuclear.pl
GEN energija, współwłaściciel jedynej w Słowenii Elektrowni Jądrowej Krško, opublikował wyniki analizy kosztów budowy nowego bloku jądrowego JEK2.
Rozważany od 2007 roku przez Słowenię projekt budowy nowych mocy jądrowych w JEK2 przewidywał pierwotnie budowę jednego bloku, ostatnie informacje mówią o planach budowy jednego lub dwóch bloków o mocy do 2400 MWe obok istniejącego bloku Krško o mocy 700 MWe.
Kwestia budowy nowych bloków będzie przedmiotem referendum, które ma się odbyć w przyszłym roku. Jeśli wynik będzie pozytywny, ostateczna decyzja inwestycyjna zapadnie w 2028 roku, a budowa rozpocznie się w 2032 roku.
Potencjalnymi dostawcami nowych bloków mogą zostać francuski EDF, południowokoreański KHNP i amerykański Westinghouse. W ramach realizowanego studium wykonalności, po konsultacjach z nimi obliczono konkretne kwoty szacunkowych kosztów budowy, który wyniosły od 9,314 mld euro dla bloku o mocy 1000 MWe do 15,371 mld euro dla bloku o mocy 1650 MWe.
— To pokazało, że nakłady wykorzystane przez GEN w badaniu ekonomicznym mieściły się w akceptowalnym przedziale kosztów w porównaniu z najnowszymi badaniami akademickimi i standardami branżowymi… Jednocześnie analiza sugeruje wrażliwość wyników inwestycyjnych na zmiany niepewnych parametrów wejściowych, co wymaga szczególnej uwagi przy analizie ryzyk na dalszych etapach podejmowania decyzji o projekcie — stwierdzono w opracowanym przez Ernst & Young studium.
— Biorąc pod uwagę przyszłe koszty eksploatacji oraz przy obecnej taryfie energii elektrycznej na poziomie 75 euro za MWh, inwestycja ta jest ekonomicznie uzasadniona i zwróci się w dość krótkim czasie. Ustalono, że dalszy rozwój projektu JEK2 ma sens — podsumował Kruno Abramowicz, dyrektor wykonawczy ds. finansów GEN energija.
Elektrownia Jądrowa Krško, odpowiada za około 1/3 produkowanej na terytorium Słowenii energii elektrycznej i około 20% jej zużycia – jest tak dlatego, że choć elektrownia znajduje się na terytorium Słowenii, jest ona wspólnym przedsięwzięciem słoweńsko-chorwackim, zrealizowanym jeszcze w czasach Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii.