Serwis informacyjny

EDF i Egis wykonają wstępne studium dotyczące budowy energetyki jądrowej w Serbii

Data dodania: wtorek, 15 października 2024, autor: nuclear.pl

Dwie francuskie firmy: EDF i Egis wykonają wstępne studium dotyczące potencjalnej budowy energetyki jądrowej w Serbii.

Kontrakt wart 14,2 miliona dinarów (ok. 500 tys złotych) został podpisany pomiędzy powyższymi spółkami a serbskim ministerstwem górnictwa i energetyki.

Konsorcjum przeprowadzi przegląd różnych typów reaktorów jądrowych dostępnych na rynku oraz powiązanych firm rozwijających te technologie wraz z ich obiektami w budowie i eksploatacji..

Finalny raport zawierać również będzie szczegółowy opis oraz ocenę odporności łańcucha dostaw, wstępną ocenę potencjalnych partnerów projektu poza dostawcami technologii (w tym potencjalnych wykonawców, firm EPC, operatorów elektrowni jądrowych i innych partnerów niezbędnych do pomyślnej realizacji projektu), a także ogólną ocenę zalet, wad i ryzyk.

W zakresie prac znalazła się teżidentyfikacja do ośmiu technologii reaktorów wielkoskalowych i SMR, które uznawane są za zgodne z potrzebami Serbii w zakresie nowej generacji energii jądrowej. Oprócz analizy obecnego stanu rynku technologii jądrowych, konsultant przedstawi zalecane podejście do oceny i wyboru technologii. Ponadto, przeprowadzona zostanie ocena wpływu budowy elektrowni jądrowych na system energetyczny.

Studium ma związek z zapowiedziami prezydenta Serbii – Aleksandara Vučića o czterokrotnym (sic!) wzroście serbskiego zapotrzebowania na energię do roku 2050. Prezydent ogłosił, że jego zdaniem by pokryć tak znaczny wzrost, konieczna jest budowa energetyki jądrowej i wezwał serbski parlament do przyjęcia odpowiednich przepisów w tym zakresie.

Serbia w swojej historii nie eksploatowała energetycznych reaktorów jądrowych, choć w latach 1960–1984 na przedmieściach Belgradu eksploatował reaktor badawczy RA o mocy cieplnej 6,5 MW oraz mały zestaw krytyczny RB. Pierwszy został poddany likwidacji dzięki znaczącej pomocy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Stanów Zjednoczonych i Czech.

Vinča Institute Nuclear Decommissioning Programme był jednym z największych programów pod auspicjami MAEA, w jego ramach zabezpieczono 50 kg świeżego paliwa HEU oraz 2,5 tony odpadów jądrowych, które od czasu rozpadu Jugosławii przechowywane były w warunkach odległych od przyjętych za standard w branży. Po zakończeniu programu oraz budowie bezpiecznego przechowalnika Serbia przystąpiła do Protokłu Dodatkowego do kompleksowej umowy o zabezpieczeniach. Protokół daje inspektorom MAEA większy dostęp do obiektów jądrowych i informacji w ramach dążenia do dalszego wzmocnienia globalnego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze