Serwis informacyjny

EJ Konin-Pątnów uwzględniona w KPEiK do 2030 r.

Data dodania: poniedziałek, 14 października 2024, autor: nuclear.pl

W miniony piątek 11 października 2024 roku, do konsultacji trafiła uaktualniona wersja KPEiK wraz z nowym, ambitnym scenariuszem aktywnej transformacji (WAM – with additional measures). WAM jest nowym scenariuszem, nieobecnym w poprzedniej wersji KPEiK. Łącznie, do roku 2040 ma pracować 7,4 GWe mocy jądrowych netto.

Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP

Choć KPEiK nie mówi wprost o lokalizacji koninskiej, a jedynie o tym, że powstaną „dwa bloki APR-1400 w 2039 i 2041 r. w technologii koreańskiej” to jednocześnie na stronach Sejmu opublikowana została odpowiedź Minister Przemysłu – Marzeny Czarneckiej na interpelację posłanki Pauliny Matysiak.

Minister Czarnecka pisze "informuję, że [...] [w KPEiK – przyp. red], założenia dotyczące możliwości budowy elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie jak i małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) zostały uwzględnione. Zaznaczam również, że w przypadku aktualizacji zachowana zostanie strategiczna spójność pomiędzy KPEiK, a PEP2040". Jednocześnie minister Czarnecka podkreśla, że "Projekt budowy elektrowni w Koninie-Pątnowie jest inicjatywą o charakterze biznesowym, o której przygotowaniu i realizacji decydują zaangażowane podmioty komercyjne, przy kierunkowym wsparciu politycznym ze strony Rządu".


Szerzej o całościowym uwzglęnieniu atomu w KPEiK poiformujemy wkrótce. Zespół Fundacji nuclear.pl weżmie także udział w konsultacjach publicznych tego dokumentu.

Nie padają deklaracje wprost o wpisaniu EJ Konin-Pątnów do Polityki Energetycznej Polski lub Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, jednak zdanie o spójności dokumentów strategicznych pozwala mieć taką nadzieję, choć pada też zastrzeżenie "W przypadku rezygnacji z realizacji tego projektu, analogicznie do podejmowanych przez inne podmioty decyzji inwestycyjnych w inne źródła wytwórcze, zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w prognozach, a co za tym idzie dokumentach strategicznych dotyczących transformacji klimatyczno-energetycznej kraju."

Pytania o polską energetykę jądrową, w tym plany odnośnie do kolejnych lokalizacji składała także w swoim oświadczeniu do Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej senatorka Anna Górska, udzielona odpowiedź nie rozwiała niestety sygnalizowanych wątpliwości.


Podziel się z innymi


Komentarze