Serwis informacyjny
EDF złożył do Komisji Europejskiej skargę dotyczącą czeskiego przetargu
Data dodania: wtorek, 8 października 2024, autor: nuclear.pl
Francuski EDF złożył skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą czeskiego przetargu na budowę EJ Dukovany.
W przetargu zwyciężyli Koreańczycy z KHNP i Czechy negocjują z nimi teraz kontrakt na budowę – według informacji pochodzących z czeskiego rządu, zajęli pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach. Drugie miejsce zajął EDF, natomiast Westinghouse nie złożył wiążącej oferty.
Zarówno EDF, jak i Westinghouse zaskarżyły przetarg do czeskiego urzędu antymonopolowego ÚOHS. Teraz dowiadujemy się także, że francuski koncern zaskarżył przetarg do Komisji Europejskiej.
Skarga miałaby dotyczyć subsydiowania KHNP, które dawałoby mu przewagę konkurencyjną w sposób niezgodny z unijnym Rozporządzeniem w sprawie subsydiów zagranicznych. „Subsydium zagraniczne” to wkład finansowy wnoszony pośrednio lub bezpośrednio przez kraj spoza UE wyłącznie na rzecz wybranych przedsiębiorstw lub branż i przynoszący korzyści przedsiębiorstwu prowadzącemu działalność gospodarczą w UE.
Jeśli zarzuty sformułowane przez EDF w skardze zostaną uznane za wiarygodne, Komisja Europejska może wkrótce otworzyć wstępne dochodzenie w sprawie KHNP. Jeśli zostaną znalezione wystarczające dowody na subsydiowanie, otwarta zostanie część postępowania polegająca na pogłębionym dochodzeniu w celu potwierdzenia zarzutów lub ich obaleniu.
Rozbudowa EJ Dukovany była planowana od 2009 roku, sam przetarg rozpoczął się w 2020 roku. W toku prac wykluczono z niego chińskie i rosyjskie podmioty, motywując to względami bezpieczeństwa. Zgodnie z zakładanym harmonogramem budowa ma się rozpocząć w 2029 roku. Obecnie trwają negocjacje kontraktowe z koreańskim KHNP.
W EJ Dukovany pracują obecnie cztery bloki WWER-440 W-213 zbudowane i uruchomione w latach 1974--1985. Początkowo moc elektryczna każdego z bloków wynosiła 440 MW, obecnie -- po modernizacjach jest to 510 MW.