Serwis informacyjny

PAA: kolejny list intencyjny w sprawie rozwoju polskiego monitoringu radiacyjnego

Data dodania: sobota, 5 października 2024, autor: nuclear.pl

Państwowa Agancja Atomistyki poinformowała, iż Prezes PAA Andrzej Głowacki oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podpisali 27 września 2024 roku list intencyjny w sprawie rozmieszczania kolejnych stacji PMS w ramch rozwijanej sieci monitoringu poziomu promieniowania jonizującego w Polsce.

Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce
Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce

Podpisany list intencyjny jest trzecim z koleji. W sierpniu tego roku Prezes PAA podpisał podobne dokumenty z wojewodą gdańskim i mazowieckim. Dokumenty określają podstawowe zasady współpracy w zakresie prowadzonego przez PAA monitoringu radiacyjnego Polski oraz umiejscowienia w najbliższych latach nowych stacji na terenie wskazanych województw.

— Sukcesywnie zwiększamy liczbę stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych w całym kraju, plany obejmują także województwo małopolskie. Dlatego bardzo cieszę się z nawiązanej współpracy z wojewodą małopolskim. Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi monitoring radiacyjny kraju. Eksperci PAA instalują stacje w nowych lokalizacjach, a wyeksploatowane już aparatury ustępują miejsca nowoczesnym urządzeniom — mówił prezes Andrzej Głowacki.

— Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego to ważny krok w kierunku wzmacniania systemu bezpieczeństwa radiacyjnego w Małopolsce. W dobie dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości współpraca z Państwową Agencją Atomistyki nabiera szczególnego znaczenia. Dzięki tej inicjatywie będziemy mogli efektywnie monitorować stan promieniowania, a co najważniejsze – szybko reagować w sytuacjach kryzysowych, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańców — powiedział Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.

Od kilu lat PAA stale rozwija sieć monitoringu radiacyjnego. Aktualnie w Polsce działa 57 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS (ang. Permanent Monitoring Station). Ich zadaniem jest ciągły pomiar w powietrzu ilości izotopów promieniotwórczych i przesyłanie danych do Państwowej Agencji Atomistyki.

Rozwój monitoringu radiacyjnego związany jest z rządowym programem budowy elektrowni jądrowych w kraju. Jak wynika z programu PPEJ, do 2033 roku w Polsce ma funkcjonować co najmniej 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

PAA prowadzi monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Cały system polskiego monitoringu radiacyjnego tworzą nie tylko stacje PMS należące do PAA, ale też stacje ASS-500 zarządzane przez Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, a także stacje pomiarowe Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego..


Podziel się z innymi


Komentarze