Serwis informacyjny
Szwajcarski rząd planuje zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych
Data dodania: wtorek, 10 września 2024, autor: nuclear.pl
Rząd Szwajcarii (Rada Federalna) zapowiedział, że będzie zabiegał o zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, który obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku. Zaznaczono, że wszystkie źródła czystej energii będą potrzebne do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną, a także do osiągnięcia celów klimatycznych.
Obecnie cztery szwajcarskie elektrownie jądrowe wytwarzają około jednej trzeciej energii elektrycznej. Wszystkie posiadają nieograniczoną licencję na prowadzenie działalności i mogą być eksploatowane tak długo, jak długo są bezpieczne.
Obowiązująca obecnie szwajcarska polityka energetyczna została opracowana w odpowiedzi na awarię Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi w marcu 2011 roku. Dwa miesiące później zarówno Zgromadzenie Federalne (szwajcarski parlament), jak i Rada Federalna zdecydowały o zaprzestaniu produkcji energii jądrowej.
Inicjatywa „Strategia energetyczna 2050” opracowana przez Radę Federalną weszła w życie w 2018 roku i wzywała do wycofywania się z energetyki jądrowej. Przewidywała także zwiększone wykorzystanie energii odnawialnej i wodnej, ale tymczasowo zakładała zwiększone uzależnienie od paliw kopalnych i importu energii elektrycznej.
19 marca tego roku przyjęto federalną inicjatywę „Prąd elektryczny dla każdego w każdej chwili”. Konstytucja Federalna stanowi obecnie, że dostawy energii elektrycznej muszą być zawsze zagwarantowane i że Rada Federalna musi określić niezbędne w tym zakresie obowiązki. Ponadto wytwarzanie energii elektrycznej musi być przyjazne dla środowiska i klimatu, a wszelkie rodzaje wytwarzania energii elektrycznej przyjazne dla klimatu muszą być dozwolone. Przyjęcie inicjatywy oznaczałoby nowy podział zadań pomiędzy Radą Federalną a kantonami oraz zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych.
9 czerwca przyjęto federalną ustawę o niezawodnych dostawach energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Rada Federalna stwierdziła, że „podziela stanowisko komitetu inicjatywnego, że otwartość technologiczna jest warunkiem wstępnym możliwości zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną w sposób przyjazny dla środowiska, bezpieczny i niezawodny w dłuższej perspektywie”.
— Jeśli w pewnym momencie elektrownie jądrowe zostaną wyłączone, utraconą energię elektryczną trzeba będzie zrekompensować innymi krajowymi elektrowniami. Nie jest jasne, czy rozwój odnawialnych źródeł energii będzie wystarczająco szybki, aby w odpowiednim czasie pokryć utraconą moc i rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną — zauważyła Rada Federacji Szwajcarskiej.
Federalny Departament Energii i Komunikacji przedstawi Radzie Federalnej nowelizację ustawy o energii jądrowej do końca 2024 roku, a konsultacje potrwają do końca marca 2025 roku Następnie Zgromadzenie Federalne omówi tę inicjatywę i kontrpropozycję.
Na zdjęciu Elektrownia Jądrowa Beznau, najstarsza czynna elektrowni jądrowa w Europie i obok amerykańskiej Nine Mile Point na świecie, fot. Axpo Holding