Serwis informacyjny

We francuskim Drôme rozpoczęła się rozbudowa zakładów wzbogacania uranu

Data dodania: poniedziałek, 9 września 2024, autor: nuclear.pl

We francuskim Drôme rozpoczęła się rozbudowa zakładów wzbogacania uranu Georges-Besse II. Inwestorem projektu, który ma kosztować 1,7 miliarda euro jest Orano. Do działających czternastu kaskad wzbogacania dobudowane zostaną cztery nowe.

Projekt został zainicjowany w 2022 roku, jest to bezpośrednio związane z inwazją Rosji na Ukrainę. Nowe linie mają zostać uruchomione w latach 2028–2030.

Po zakończeniu rozbudowy, zakłady Georges-Besse 2 będą dysponowały mocą przerobową 10 milionów SWU, co oznacza, że będą mogły rocznie wyprodukować około 1300 ton uranu wzbogaconego do 5% U-235, a więc zapewnić paliwo do około 50 bloków jądrowych klasy 1000 MWe rocznie.

Zakłady George Besse II zbudowane zostały w 2011 roku i zastąpiły zakłady George Besse I, które pod nazwą Eurodif pracowały w latach 1979–2012. George Besse I miały moc przerobową 9 milionów SWU i wzbogacały uran energochłonną metodą dyfuzyjną. Zasilane były zbudowaną w tym celu EJ Tricastin o mocy elektrycznej 3,6 GW.

Metoda wirówkowa, w której pracują zakłady George Besse II, a także przeważająca większość obecnych zakładów wzbogacania jest znacznie mniej energochłonna.

Sama EJ Tricastin została zbudowana w latach 1974–1981. Składa się z czterech reaktorów wodnych ciśnieniowych typu CP1. Mają pracować co najmniej do roku 2034. Teren EJ Tricastin jest potencjalnym miejscem budowy jednej z planowanych par nowych reaktorów EPR2, choć w konkurencji o pierwszą lokalizację przegrała z EJ Bugey.

fot. Orano


Podziel się z innymi


Komentarze