Serwis informacyjny

Komercyjną pracę rozpoczął czwarty blok Elektrowni Jądrowej Barakah

Data dodania: sobota, 7 września 2024, autor: nuclear.pl

Komercyjną pracę rozpoczął czwarty blok Elektrowni Jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wydarzyło się to w czwartek 5 września 2024, tym samym zakończył się trwający od około roku pierwszy rozruch reaktora.

Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP

W grudniu 2023, po testach na zimno i gorąco, do rdzenia załadowano paliwo jądrowe. 1 marca 2024 reaktor po raz pierwszy osiągnął krytyczność, a trzy tygodnie później jego turbogenerator został zsynchronizowany z krajowym systemem elektroenergetycznym.

W tej chwili w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pracują cztery bloki jądrowe z reaktorami APR1400, zaprojektowanymi i dostarczonymi przez koreańskie konsorcjum KHNP i KEPCO, w blokach jądrowych powstaje 1/4 energii elektrycznej ZEA.

Projekt Barakah rozpoczął się w roku 2009 wraz z powołaniem spółki inwestorskiej ENEC. W lipcu 2012 roku wylany został tzw. "pierwszy beton jądrowy" pod pierwszy z bloków. Budowa elektrowni przebiegała sprawnie, jednak wbrew obiegowej opinii, że Barakah powstało w "terminie i budżecie", zakończyła się cztery lata po początkowo założonej dacie 2020.

Planowana jest budowa także Barakah 5 i 6, od 2023 toczą się w tej sprawie emiracko-koreańskie rozmowy. Bliźniacze bloki budowane są w Korei, do już pracujących tam czterech dołączą Saeul-3 i 4, planowane są kolejne. Oparty na tym projekcie blok APR1000 został wyłoniony w przetargu jako preferowany do budowy w czeskiej EJ Dukovany.

Nieco zmodyfikowany projekt o roboczej nazwie APR1400-PL został zaoferowany spółce PGE PAK Energia Jądrowa do budowy w Koninie. Inwestycja, ze względu na niejasną komunikację rządu i spółki-matki - Polskiej Grupy Energetycznej, stała się ostatnio przedmiotem licznych interpelacji i oświadczeń parlamentarnych. Jednocześnie, pomimo zaangażowania w nią jednego z największych, państwowych podmiotów - PGE, przedstawiciele nie mówią o tej inwestycji inaczej niż o "projekcie prywatnym".


Podziel się z innymi


Komentarze