Serwis informacyjny

Podpisano umowę na zaprojektowanie infrastruktury morskiej dla elektrowni jądrowej

Data dodania: środa, 28 sierpnia 2024, autor: nuclear.pl

Jak poinformowało Ministersto Infrastruktury, w obecności jego kierownictwa, we wtorek
Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowanie wielobranżowego projektu konstrukcji morskiej do rozładunku MOLF (ang. Marine Off-Loading Facility), będącej elementem infrastruktury towarzyszącej budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

— Stworzenie infrastruktury towarzyszącej jest niezbędne, by mogła powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa. Umowa na projekt pirsu, który umożliwi dostawę drogą morską wielkogabarytowych elementów elektrowni, których nie można dostarczyć w inny sposób, to konkretny krok, który dziś robimy. Przed nami kolejne – zapewnimy dostęp do elektrowni dzięki połączeniom drogowym i kolejowym — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Zakres umowy obejmuje m.in. wykonanie projektu około kilometrowego pomostu, służącego do rozładunku wielkogabarytowych materiałów i urządzeń, niezbędnych do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej wraz z fragmentem drogi technicznej oraz sprawowanie nadzoru autorskiego.

W ramach umowy wykonawca, konsorcjum firm: WUPROHYD Sp. z o.o. oraz INGEO Sp. z o.o., opracuje, w terminie 14 miesìęcy od daty podpisania umowy, również koncepcję realizacyjną wraz z analizą warunków hydrodynamicznych i ruchu rumowiska oraz analizą nawigacyjną z symulacją podejścia jednostki, a także badania geologiczne na potrzeby projektu MOLF, wykonane zgodnie z zatwierdzonym projektem robót geologicznych.

— Budowa konstrukcji morskiej ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszego narodowego programu energetycznego. Dzięki niej będziemy mogli sprowadzać i montować najważniejsze elementy elektrowni jądrowej, co przyspieszy budowę oraz zapewni jej bezpieczne funkcjonowanie w przyszłości — powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Przypomnijmy, iż w opowiedzialności instytucji podległych Ministerstwu Infrastruktury jest budowa oprócz konstrucji MOLF, także linii kolejowej oraz drogi krajowej do elektrowni.

Urząd Morski w Gdyni, w ramach dotychczasowych działań podpisał umowę na opracowanie Raportu o oddziaływaniu na środowisko, w celu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia, związanego z budową konstrukcji morskiej MOLF.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych rozpoczęła przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi krajowej do elektrowni a PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z konsorcjum firm Multiconsult Polska sp. z o.o. i Transprojekt Gdański sp. z o.o. umowę w sprawie opracowania dokumentacji projektowej linii kolejowej. Łącznie na realizację wszystkich tych inwestycji przewidziano ponad 4,7 mld zł.


Podziel się z innymi


Komentarze