Serwis informacyjny

Sogin o postępach prac demontazowych oraz budowy przechowalnika odpadów w EJ Garigliano

Data dodania: sobota, 24 sierpnia 2024, autor: nuclear.pl

Włoska firma Societa Gestione Impianti Nucleari SpA (Sogin), utworzona w 1999 roku w celu likwidacji zamkniętych elektrowni jądrowych, utworzenia krajowego składowiska odpadów, poinforowała o postępach prac demontazowych oraz budowy przechowalnika odpadów w Elektrowni Garigliano.

Sogin we współpracy z Nucleo zakończył pierwszy etap demontazu reaktora jądrowego, najbardziej złożonej z inżynieryjnego i operacyjnego punktu widzenia działalności związanej z likwidacją elektrowni jądrowej.

W ramach tych prac usunięto zanieczyszczone elementy metalowe znajdujące się na deflektorze, górnej części zbiornika oraz beczce reaktora. Elementy zostały wyjęte i pocięte pod warstwą wody przy użyciu sprzętu obsługiwanego zdalnie przy pomocy podwodnych kamer o wysokiej rozdzielczości.

Natomiast w zakresie budowy prezchowalniaka przekazano informacje o zakonczeniu betonowania płyty fundamentowej.

Po ukończeniu przechowalnik o długości 70 m, szerokości 18 m i wysokości 13 m pomieści około 1800 m3 odpadów nisko i średnioaktywnych. Odpady te powstaną wyłącznie w wyniku rozpoczętego w grudniu ubiegłego roku demontażu elektrowni jądrowej.

Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na czerwiec 2025 roku, a oddanie do użytku w pierwszej połowie 2026 roku.

Włochy rozpoczęły produkcję energii jądrowej uruchamiając w 1964 roku reaktor chłodzony gazem typu Magnox w EJ Latina o mocy 153 MWe oraz blok BWR o mocy 150 MWe w EJ Garigliano. Rok później uruchomiono blok PWR o mocy 260 MWe w EJ Enrico Fermi a w 1981 roku blok BWR-4 o mocy 860 MWe w EJ Caorso. Wszystkie te bloki zostały zamknięte do 1990 roku po włoskim referendum w sprawie energii jądrowej z 1987 roku.

W wyniku referendum przerwano również w 1988 roku ukończoną niemal EJ Montalto di Castro składającą się z dwóch bloków BWR-4, każdy o mocy 982 MWe. Próbę zmiany tej decyzji podjął w 2008 roku rząd, który nazwał wycofywanie się z energetyki jądrowej „strasznym błędem, którego koszt wyniósł ponad 50 mld euro”. Minister Rozwoju Gospodarczego Claudio Scajola zaproponował budowę aż 10 nowych reaktorów w celu zwiększenia udziału energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej do około 25% do 2030 roku.

Jednak po katastrofie w Japonii w 2011 roku rząd włoski wprowadził roczne moratorium na plany przywrócenia energetyki jądrowej. W dniach 11-12 czerwca 2011 roku włoscy wyborcy przegłosowali referendum w sprawie anulowania planów budowy nowych reaktorów. Za zakazem budowy głosowało ponad 94% elektoratu, w tym 55% uprawnionych do głosowania, czyniąc głosowanie wiążącym.


Podziel się z innymi


Komentarze