Serwis informacyjny

EDF, Edison, Ansaldo Energia, Ansaldo Nucleare i Federacciai ogłosiły podpisanie porozumienia w zakresie EJ

Data dodania: piątek, 26 lipca 2024, autor: nuclear.pl

EDF, Edison, Ansaldo Energia, Ansaldo Nucleare i Federacciai ogłosiły podpisanie porozumienia mającego na celu promowanie wykorzystania energii jądrowej w celu dekarbonizacji i zwiększenia konkurencyjności włoskiego przemysłu stalowego.

Celem porozumienia jest po pierwsze zbadanie w okresie średnioterminowym możliwości współinwestowania w budowę elektrowni jądrowych z małymi reaktorami modułowymi SMR, częściowo w celu pokrycia potrzeb przemysłu stalowego, a także rozważenie możliwości średnio- i długoterminowego zaopatrzenia w energię jądrową, z wykorzystaniem przepustowości interkonektora już działającego między Włochami a Francją.

Sygnatariusze porozumienia zobowiązują się rozważyć możliwości współinwestowania w ciągu najbliższej dekady,w elektrownię jądrową, a w szczególności w budowę we Włoszech małych reaktorów modułowych Nuward promowanych pzez EDF.

Według pięciu sygnatariuszy porozumienia energia jądrowa odgrywa kluczową rolę w realizacji ambitnych celów Unii Europejskiej w zakresie dekarbonizacji do 2050 r. i w poprawie konkurencyjności przemysłu.

Decydujące znaczenie ma orzy tym ponowne otwarcie we Włoszch debaty na temat możliwości wykorzystania energii jądrowej. Wegług sygnatariuszy porozumienia transformacja energetyczna, wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii, powinna opierać się na energii jadrowej jako podstawowym i elastycznym źródle energii o stałych kosztach.

Włochy rozpoczęły produkcję energii jądrowej uruchamiając w 1964 roku reaktor chłodzony gazem typu Magnox w EJ Latina o mocy 153 MWe oraz blok BWR o mocy 150 MWe w EJ Garigliano. Rok później uruchomiono blok PWR o mocy 260 MWe w EJ Enrico Fermi a w 1981 roku blok BWR-4 o mocy 860 MWe w EJ Caorso. Wszystkie te bloki zostały zamknięte do 1990 roku po włoskim referendum w sprawie energii jądrowej z 1987 roku.

W wyniku referendum przerwano również w 1988 roku ukończoną niemal EJ Montalto di Castro składającą się z dwóch bloków BWR-4, każdy o mocy 982 MWe.

Na zdjęciu EJ Enrico Fermi, fot. NRC


Podziel się z innymi


Komentarze