Serwis informacyjny

Estoński parlament przyjął rezolucję popierającą budowę energetyki jądrowej w tym kraju

Data dodania: piątek, 14 czerwca 2024, autor: nuclear.pl

Estoński parlament, Zgromadzenie Państwowe (Riigikogu) przyjął w środę, 12 czerwca 2024 roku rezolucję popierającą budowę energetyki jądrowej w tym kraju.

Uchwała powstała na podstawie ustaleń pracującej od 2020 roku Grupy Roboczej ds. Energii Jądrowej NEPIO i określa, że energia jądrowa znajdzie się w estońskim Krajowym planie rozwoju sektora energii do roku 2035. Stwierdza też, że rząd stworzy i przedłoży parlamentowi ramy prawne umożliwiające budowę energetyki jądrowej.

Powołanie Grupy Roboczej ds. Energetyki Jądrowej, której zadaniem była analiza możliwości wdrożenia energetyki jądrowej w Estonii, tamtejszy rząd formalnie zatwierdził w kwietniu 2021 roku. Grupa przeanalizowała technologie i realne projekty opracowywane w innych krajach, oceniła czy budowa elektrowni jądrowych powinna być realizowana przez sektor państwowy czy prywatny i jakie są możliwości współpracy publiczno-prywatnej.

W tej chwili Estonia nie posiada prawa atomowego ani dozoru jądrowego, w praktyce więc uruchomienie elektrowni do roku 2035 może być trudne. Konieczne jest także wdrożenie szeregu innych przepisów i przygotowanie specjalistów. Pewne zdumienie budzi, że według wstępnego harmonogramu związanego z estońskim programem jądrowym pisanie przepisów miałoby przebiegać jednocześnie z wydawaniem na jego podstawie stosownych zezwoleń i pozwoleń.

Uchwałę poparło 41 członków parlamentu, przeciw było 25, a wstrzymało się dwóch.

fot. Riigikogu

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze