Serwis informacyjny

DOE: raport oceniający stan amerykańskich reaktorów uniwersyteckich

Data dodania: piątek, 12 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

Amerykański Departament Energii (DOE) przedłożył Kongresowi raport oceniający stan amerykańskich reaktorów uniwersyteckich.

Raport został przygotowany na zamówienie Kongresu w związku z planowanym przeznaczeniem środków budżetowych na modernizację techniczną 26 działających w USA reaktorów uniwersyteckich.

Według raportu „[małe] reaktory uniwersyteckie oferują wyjątkowe korzyści w zakresie praktycznej edukacji i doświadczenia badawczego w zakresie prowadzenia eksperymentów na małą skalę, które byłyby niepraktyczne w przypadku działać w większych reaktorach.”

Raport odnotowuje potrzeby związane z utrzymaniem w ruchu tego wyjątkowego parku, są to przede wszystkim niezbędne modernizacje i remonty, a także rozpoczęcie planowania budowy następców. W szczególności należy określić potencjalne kosztorysy oraz obszary wsparcia rządowego.

Amerykańskie reaktory uniwersyteckie najczęściej należą do rodziny TRIGA o mocy od 250 kWt do 2,4 MWt. Istnieją też pojedyncze większe obiekty jak MURR (10 MWt) czy MITR-II (6 MWt). W USA dziają tez zestawy krytyczne, inaczej reaktory mocy zerowej takie jak np. Reactor Critical Facility (RCF) w Schenectady.

W praktyce reaktory uniwersyteckie są małymi reaktorami badawczymi, które odciążają swoich większych kolegów z zadań edukacyjnych i pozwalają im się skupić na produkcji radiofarmaceutyków oraz badaniach dla przemysłu wymagających dużych strumieni neutronów.

Na zdjęciu uniwersytecki zestaw krytyczny Corocus w Szwajcarii, CC BY-SA 2.0

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze