Serwis informacyjny

MAEA: Korea Północna prawdopodobnie uruchomiła reaktor jądrowy

Data dodania: środa, 27 grudnia 2023, autor: nuclear.pl

Jak donosi Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Korea Północna najprawdopodobniej uruchomiła kolejny reaktor jądrowy.

Wskazuje na to zaobserwowany na zdjęciach satelitarnych upust ciepłej wody z zamkniętego układu chłodzenia na rzece Kurjong. Woda jest na tyle ciepła, że w zimowych warunkach widoczne jest jej parowanie. Północna Korea nie wystosowała żadnego komunikatu w tej sprawie, a międzynarodowi inspektorzy są w tym kraju nieobecni od 2009 roku.

Chodzi o reaktor ELWR (Experimental Light Water Reactor) w ośrodku badawczym Jongbjong. Nie jest znany dokładny typ reaktora – wiadomo jedynie że najprawdopodobniej jest to reaktor wodny ciśnieniowy. Nie wiadomo też czy to rdzennie koreańska konstrukcja czy kopia którejś z zagranicznych technologii. Według zapowiedzi z przeszłości ma on mieć moc cieplną ok 100 MWt i pracować na paliwie niskowzbogaconym, są one jednak nieweryfikowalne.

Budowę ELWR rozpoczęto w 2010 roku, a od lata 2023 pojawiały się informacje o jego uruchomieniu. Nie jest jasne czy służy produkcji energii elektrycznej czy ma podwójne cywilno-wojskowe zastosowanie. Oprócz ELWR w Jongbjong pracuje mały reaktor grafitowy chłodzony gazem będący pomniejszoną kopią brytyjskiego Magnoxa, jego moc cieplna to 25 MW.

– Wzywam Koreańską Republikę Ludowo Demokratyczną do pełnego przestrzegania obowiązków wynikających z rezolucji Rady Bezpieczeństwa, do niezwłocznego współpracy z agencją przy pełnym i skutecznym wdrożeniu umów o zabezpieczeniach jądrowe i nieproliferacja oraz do rozwiązania wszystkich zaległych kwestii, zwłaszcza tych, które powstały podczas braku agencji Inspektorzy z kraju. Agencja jest gotowa zaangażować się w dowolny z powyższych problemów, w tym bezpieczeństwo – powiedział Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, informując o prawdopodobnym uruchomieniu reaktora.

W przeszłości istniały próby zbudowania w Korei Północnej dwóch dużych cywilnych bloków jądrowych za pieniądze Korei Południowej i przy udziale Japonii, USA i Unii Europejskiej. Zaprzestano ich jednak po wycofaniu się KRLD z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej w 2003 roku. W 2009 roku Korea Północna wydaliła ostatnich inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.


Podziel się z innymi


Komentarze