Serwis informacyjny

Komercyjną pracę rozpoczął chiński blok jądrowy HTR-PM

Data dodania: sobota, 9 grudnia 2023, autor: nuclear.pl

Planową pracę rozpoczął eksperymentalny chiński blok jądrowy HTR-PM z dwoma reaktorami wysokotemperaturowymi chłodzonymi gazem (HTGR).

W bloku pracują dwa reaktory HTGR o mocy cieplnej 250 MWt, które wspólnie zasilają turbozespół o mocy elektrycznej netto 200 MWe. Powodem takiego nietypowego rozwiązania są bardzo duże wymiary zbiornika ciśnieniowego tego typu reaktora – przy swojej mocy cieplnej ma on aż 25 metrów wysokości przy 5,7 metra średnicy i żadne zakłady metalurgiczne na świecie nie były w stanie wykonać większych odkuwek.

Reaktory HTR-PM są chłodzone helem a temperatura gazu na wylocie z rdzenia wynosi 750°C, każdy z reaktorów połączony jest z pojedynczą wytwornicą pary, która podaje na turbinę parę o temperaturze 560°C i ciśnieniu 13 MPa. Hel z obiegu pierwotnego nie jest wyprowadzany do żadnych procesów przemysłowych. Rdzeń ma postać złoża usypanego z kulowych elementów paliwowych TRISO.

Korzenie chińskiego projektu sięgają początku lat 80', a technologicznie HTR-PM wywodzi się z zachodnioniemieckich AVR oraz THTR-300, na których podstawie zbudowano i uruchomiono w 2003 chiński doświadczalny reaktor HTR-10. Po zebraniu doświadczeń eksploatacyjnyych, w 2012 roku rozpoczęto budowę HTR-PM, a duoblok zsynchronizowano z siecią w 2021 roku.

Dalsze potencjalne chińskie plany to budowa HTR-600, w którym sześć reaktorów miałoby zasilać turbozespół o mocy elektrycznej 650 MWe. Nie określono jednak daty początku budowy, a sami Chińczycy mówią że rozwój tego projektu będzie zależał od doświadczeń eksploatacyjnych z HTR-PM.

Plan rozwoju reaktora HTGR posiada również polskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Od chińskiego odróznia go m.in brak stopniowego podejścia do zbierania doświadczeń. Przedstawiciele NCBJ deklarują uruchomienie doświadczalnego HTGR do roku 2028, eksperymentalnego prototypu do 2033 a następnie seryjną konstrukcję kolejnych pięciu w latach 2034–2040. Warto zwrócić uwagę że taki harmonogram nie uwzgledniałby czasu na zebranie odpowiedniego doświadczenia z eksploatacji. Budowa żadnego z nich jeszcze się nie rozpoczęła, nie złożono też żadnych wniosków o wydanie stosownych decyzji administracyjnych.

Na zdjęciu blok z reaktorami HTR-PM, fot. Uniwersytet Tsinghua


Podziel się z innymi


Komentarze