Serwis informacyjny
"Czeska mapa drogowa SMR" przyjęta przez rząd
Data dodania: poniedziałek, 6 listopada 2023, autor: nuclear.pl
Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu poinformowało o zatwierdzeniu przez rząd, przygotowanego przez ten resort, dokumentu "Czeska mapa drogowa SMR – zastosowanie i wkład w gospodarkę".
Na podstawie zatwierdzonej Mapy Drogowej technologia SMR zostanie uwzględniona w Polityce Energetycznej Państwa i uwzględniona w Polityce Zagospodarowania Przestrzennego Republiki Czeskiej. Mapa drogowa zawiera przegląd możliwych lokalizacji i modeli inwestycyjnych.
- Wczoraj otrzymaliśmy ostateczne oferty na budowę nowego bloku w elektrowni jądrowej Dukovany z opcją na budowę wielu bloków. Małe i średnie reaktory będą doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego systemu elektroenergetycznego Republiki Czeskiej, zarówno pod względem wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Naszą wizją jest, aby SMR uzupełniały duże bloki jądrowe począwszy od lat 2030–2040.. W ten sposób wykorzystamy unikalne know-how naszego przemysłu jądrowego. Zatwierdzony plan działania zapewni inwestorom pewność, że będą mogli przygotować teren, a następnie podjąć decyzje inwestycyjne – powiedział Jozef Síkela, Minister Przemysłu i Handlu.
- Dzięki temu czeskie firmy będą miały w przyszłości możliwość uczestniczenia w łańcuchach dostaw czeskich i zagranicznych projektów, szukania partnerów za granicą i odegrają ważną rolę w rozwoju tej obiecującej dziedziny. To wyjątkowa szansa na odniesienie sukcesu w branży o wysokiej wartości dodanej.
Jak czytamy w komunikacie prasowym czeskiego ministerstwa najbliższe pięć do dziesięciu lat będzie miało kluczowe znaczenie dla atrakcyjności rynkowej SMR i związanych z nimi możliwości biznesowych.
Czeska mapa drogowa podsumowuje stan prac w zakresie wymogów SMR i przedstawia sugestie grupy roboczej, która spotykała się w latach 2022 i 2023 pod przewodnictwem Ministerstwa. Wyznacza ramy możliwego zastosowania technologii SMR w Republice Czeskiej, przedstawia podejście do możliwości gospodarczych, dostarcza informacji o czeskich projektach SMR i ofertach zagranicznych producentów. Sugeruje także odpowiednie lokalizacje, szczegółowo opisuje modele inwestorskie i niezbędne zmiany legislacyjne.
Uchwała rządowa wyznacza obecnie zadania mające na celu stworzenie odpowiedniego środowiska inwestorskiego, w oparciu o tzw. taksonomię. W planie działania zaleca się przyspieszenie procesu wyboru i przygotowania lokalizacji do rozpoczęcia budowy w pierwszej połowie lat 30. XXI wieku. Oprócz istniejących obiektów jądrowych obiecującymi lokalizacjami są obecne elektrownie węglowe, np. Dětmarovice i Tisová. Pełny przegląd rozważanych lokalizacji znajduje się w planie działania.