Serwis informacyjny
Zakończono rozruch energetyczny 3. bloku słowackiej EJ Mochovce
Data dodania: środa, 18 października 2023, autor: nuclear.pl
Słowacki koncern energetyczny Slovenské elektrárne, będący również właścicielem i operatorem słowackich elektrowni jądrowych w Bohunicach i Mochovcach poinformował wczoraj o zakończeniu rozruchu energetycznego 3. bloku Elektrowni Jądrowej Mochovce.
- Z dumą i satysfakcją informuję o pomyślnym zakończeniu ostatniego testu próbnej eksploatacji bloku Mochovce 3. Trzeci blok jest ważnym filarem naszych działań na rzecz zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw energii elektrycznej na Słowację. Dziękuję wszystkim naszym pracownikom i partnerom za ich niestrudzoną pracę i poświęcenie, dzięki którym ten sukces był możliwy. Wierzymy, że 3. blok przyczyni się do zwiększenia miksu energetycznego Słowacji w perspektywie długoterminowej i pomoże nam wypełnić nasze zobowiązania klimatyczne. Naszym celem jest dalsze inwestowanie w technologie przyszłości, aby zapewnić zrównoważoną przyszłość ludziom na Słowacji i w Europie - powiedział Branislav Strýček, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Slovenské elektrárne.
Faza aktywnych prób rozpoczęła się od fizycznego uruchomienia nowego bloku 9 września 2022 roku wraz z załadunkiem pierwszego zestawu paliwowego do reaktora. W ciągu trzynastu miesięcy nowy blok musiał przejść setki różnych testów i prób – najpierw bez reakcji rozszczepienia w reaktorze, a po osiągnięciu minimalnej mocy stopniowo na różnych poziomach mocy reaktora. Ich celem było przetestowanie urządzeń w różnych, nawet skrajnie mało prawdopodobnych warunkach pracy, w celu wykrycia i usunięcia ewentualnych problemów, które uniemożliwiłyby niezawodną i bezpieczną pracę w przyszłości.
Ostatnią fazą testów była 144-godzinna próba nieprzerwanej pracy bloku z pełną mocą, która zakończyła się 14 października 2023 roku.
Nowy blok jądrowy w Mochovcach ma zainstalowaną moc elektryczną 471 MW, dzięki czemu pokryje około 13% całkowitego zapotrzebowania Słowacji na energię elektryczną. W raz z jego uruchomieniem Słowacja stanie się krajem samowystarczalnym pod względem dostaw energii elektrycznej, pierwszy raz od 2007 roku, od kiedy zmuszona jest importować energię elektryczną z zagranicy, w tym z Polski.