Serwis informacyjny

Budowa reaktorów Last Energy w Polsce pod ogromnym znakiem zapytania

Data dodania: środa, 27 września 2023, autor: nuclear.pl

Ponad dwa tygodnie temu jako pierwsi donosiliśmy o lokalizacjach wskazanych w wydanych i procedowanych decyzjach zasadniczych. Było to możliwe w oparciu o interpelację poselską posłów i posłanek partii Razem.



Jedną z potencjalnych lokalizacji jest Jaworze tuż obok Bielska-Bialej, w którym o wydanie decyzji zasadniczej ubiega się Last Energy Polska SPV 1 sp. z o.o z technologią PWR-20. Temat pociągnął portal bielsko.biala.pl, który dotarł do informacji, że decyzja w odniesieniu do budowy reaktorów przez tę spółkę będzie najprawdopodobniej odmowna.

Powodem jest negatywna opinia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odnośnie do wniosku Last Energy. Opinia ta jest wymagana na mocy zapisów Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących (czyli tzw. Specustawy Jądrowej).

Przypomnijmy, że na mocy wskazanych wyżej przepisów Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydaje opinię w zakresie wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

Jeśli doniesienia prasowe się potwierdzą, w praktyce oznacza to koniec projektu Last Energy w Polsce. Trudno sobie bowiem wyobrazić by Państwo Polskie zgodziło się na budowę, która w opinii podmiotu powołanego w celu jego ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego nie powinna mieć miejsca.

Portal wskazuje też, że o planach budowy nic nie wiedział lokalny samorząd, który jest zdumiony pomysłem budowy reaktora w okolicy Bielska-Białej. W tej sytuacji należy zadać sobie pytanie czy nie należy przeprowadzić nowelizacji specustawy jądrowej o zapis wymagający zasięgnięcia opinii samorządu (np. rady powiatu) w procesie wydawania decyzji zasadniczej. Byłby to duży krok na drodze ku zwiększeniu przejrzystości procesu inwestycyjnego. Warto rozważyć też np. publiczny rejestr wniosków i zawartych w nich danych oraz łatwiejszy dostęp społeczeństwa do dokumentów związanych z postępowaniem środowiskowym, który dziś jest bardzo zróżnicowany w zależności od inwestycji. Dla przykładu GDOŚ wzorowo informował o procesie wydawania decyzji środowiskowej w odniesieniu do inwestycji w Lubiatowie-Kopalinie, ale z drugiej strony nie udostępnia na swoich stronach choćby Kart Informacyjnych Przedsięwzięcia związanych z projektami Orlen Synthos Green Energy.

Przypomnijmy, że do interpelacji posłów Razem nie było wiadomo w jakiej gminie chce budować KGHM, a pomimo niej nadal nie wiadomo dla jakich technologii uzyskał decyzję zasadniczą.

Jak wskazują doświadczenia innych krajów, błędy w prowadzeniu komunikacji ze społeczeństwem, prowadzą czasem do bardzo poważnych konsekwencji dla inwestycji w energetykę jądrowa, z zarzucaniem zaawansowanych projektów pod naciskiem ludności włącznie.


Podziel się z innymi


Komentarze