Serwis informacyjny
Mołdawia chce zostać współinwestorem w rumuńskiej elektrowni jądrowej
Data dodania: środa, 26 lipca 2023, autor: nuclear.pl
Mołdawski państwowy koncern energetyczny Energocom podpisał z rumuńską Nuclearelectricą porozumienie, którego celem jest zbadanie możliwości dostaw energii elektrycznej do tego kraju z nowych bloków, które powinny zostać uruchomione w Elektrowni Jądrowej Cernavoda.
- Republika Mołdawii nie ma możliwości rozwijania własnych projektów energetyki jądrowej, ale może skorzystać ze szczególnych relacji z Rumunią i faktu, że Rumunia zamierza zwiększyć produkcję energii jądrowej. W tym kontekście rozważamy możliwość udziału Mołdawii jako współinwestora w celu zapewnienia w przyszłości bezpiecznej, zrównoważonej energii po konkurencyjnych cenach – powiedział cytowany przez Eurasia Daily Wiktor Parlikow, minister energetyki Republiki Mołdawii.
- Spośród 400 reaktorów jądrowych na świecie, bloki Cernavodă 1 i 2 należą do pierwszej piątki na świecie pod względem wydajności i bezpieczeństwa. Bardzo sympatyzuję z Republiką Mołdawii, a plany inwestycyjne dotyczące bloków 3 i 4 są jednym z projektów, które możemy wspólnie zrealizować. Politycy rzadko siadają do stołu i pracują nad wspólnymi projektami na 10-15 lat do przodu - powiedział Sebastian-Ioan Burduja, rumuński minister energii.
Elektrownia Jądrowa Cernavoda jest jedyną elektrownią jądrową w Rumunii i składa się z dwóch bloków o mocy 650 MWe każdy, wyposażonych w ciężkowodne reaktory Candu. Blok 1 oddano do komercyjnej eksploatacji w 1996 roku, a blok 2 w 2007 roku.
Rumunia od dawna chce dokończyć budowę bloków 3 i 4 w Elektrowni Jądrowej Cernavoda, a także planuje odnowienie dwóch działających tam bloków 1 i 2 w celu wydłużenia okresu ich eksploatacji. Od stycznia 2020 roku gromadzi międzynarodowy zespół w celu rozpoczecia prac.
Obecnie około 95% zapotrzebowania Mołdawii na energię elektryczną zaspokaja mołdawska Państwowa Elektrownia Okręgowa (położona w nieuznawanym przez świat Naddniestrzu) należąca do rosyjskiego koncernu Inter RAO, reszta kupowana jest na rumuńskiej giełdzie.