Serwis informacyjny
Jest porozumienie przedłużające pracę belgijskich bloków jądrowych
Data dodania: poniedziałek, 3 lipca 2023, autor: nuclear.pl
Belgijski rząd oraz Engie, operator belgijskich elektrowni jądrowych Tihange i Doel podpisali wstępne porozumienie określające warunki przedłużenia pracy dwóch ostatnich bloków jądrowych w tym kraju.
Pierwotnie oba reaktory: Tihange-3 i Doel-4 miały zostać definitywnie wyłączone z końcem 2025 roku, jednak w marcu 2022 belgijski rząd podjął starania dotyczące wydłużenia pracy obu bloków o kolejne 10 lat. Engie na mocy poprzedniej strategii energetycznej, nie planowało ich eksploatacji po 2025 roku, konieczne jest więc wypracowanie modelu finansowania i pracy obu bloków po roku 2025.
Wstępne porozumienie określa, że państwo Belgijskie oraz Engie obejmą po 50% udziałów w nowej spółce celowej eksploatującej reaktory i uruchomią je ponownie po wymaganych remontach. Strony wskazują też, że preferowanym modelem dalszego finansowania jest kontrakt różnicowy, a odpowiedzialność za odpady jądrowe przejmie belgijski państwowy operator ONDRAF/NIRAF, w zamian za 15 miliardów euro.
— Zawarte porozumienie jest ważne dla bezpieczeństwa energetycznego naszych rodzin i gospodarki. Wzmacnia naszą energetykę, zmniejsza uzależnienie od importu energii i gwarantuje produkcję niskoemisyjnej, niedrogiej energii elektrycznej w Belgii. Chciałbym podziękować zarząd Engie za całą pracę w ciągu ostatnich miesięcy, która doprowadziła do podpisania umowy — powiedział premier Belgii Alexander De Croo.
W ostatnich latach w Belgii pracowało pięć bloków jądrowych o łącznej mocy 5,8 GW, zapewniające ok. 55% belgijskiej energii elektrycznej. Obecnie, po ich stopniowym wyłączaniu zaplanowanym w polityce energetycznej tego państwa jeszcze we wczesnych latach dwutysięcznych pozostały dwa ostatnie. Jednocześnie z nowej belgijskiej polityki energetycznej wynika, że pomimo planowanego rozwoju OZE, będzie to jedyny kraj Unii Europejskiej, który będzie rekarbonizował swoją energetykę.