Serwis informacyjny

Nowy sondaż pokazuje, że nowoczesna energetyka jądrowa cieszy się wysokim poparciem społecznym w wielu krajach

Data dodania: czwartek, 11 maja 2023, autor: nuclear.pl

Według opublikowanego dziś raportu, który powstał we współpracy organizacji pozarządowych ClearPath, Third Way, Potential Energy Coalition i RePlanet, Polska wyróżnia się jako kraj o najwyższym poziomie poparcia dla nowoczesnej energetyki jądrowej.

Opublikowany dzisiaj sondaż, przeprowadzony w wielu krajach, pokazuje szerokie poparcie społeczne dla wykorzystania nowoczesnej energetyki jądrowej do wytwarzania energii elektrycznej. Badanie ankietowe ponad 13 tysięcy respondentów z ośmiu krajów - Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Japonii i Korei Południowej - wykazało wysokie poparcie społeczne dla nowoczesnej energetyki jądrowej w każdym z krajów. Najwyższe było ono w Polsce, gdzie proporcja zwolenników do przeciwników wyniosła aż 10:1.

Ankietowani Polacy uznali, że nowoczesna energetyka jądrowa może odegrać znaczącą rolę jako motor rozwoju krajowej gospodarki i sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - aż 85% stwierdziło, że jest ona potrzebna dla rozwoju gospodarczego Polski. Prawie 80% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że nowoczesna energetyka jądrowa może pomóc rozwiązać dzisiejszy kryzys energetyczny, a 76% uznało, że może przyczynić się do zmniejszenia zależności energetycznej od państw trzecich.

Ponadto 75% osób w Polsce uważa, że energetyka jądrowa jest niezbędna dla realizacji celów klimatycznych, co stanowi najwyższy odsetek wśród wszystkich badanych krajów. Badanie wykazało także, że w przeciwieństwie do krajów, gdzie sprzeciw wobec energetyki jądrowej dotyczy głównie starszych obywateli, w Polsce poparcie dla nowoczesnej energetyki jądrowej jest silne we wszystkich grupach wiekowych.

Inne niedawno przeprowadzone badania również potwierdzają korzystną zmianę w społecznym postrzeganiu energetyki jądrowej - w tym opublikowany w zeszłym miesiącu sondaż Gallupa, który pokazał, że poparcie wśród Amerykanów jest najwyższe od dekady. Jednak nowy raport dotyczy pierwszego dużego badania, w którym zastosowano metodologię badań rynku pochodzącą z sektora prywatnego do zrozumienia podejścia społecznego do energetyki jądrowej w ośmiu krajach.

Nowym wnioskiem z badania jest fakt, że niemal cały sprzeciw wobec nowoczesnej energetyki jądrowej pochodzi z niewielkiego, odrębnego segmentu populacji - tylko 15 procent - w którym znalazły się osoby starsze, sceptyczne wobec innowacji i nieskore do zmiany poglądów. We wszystkich pozostałych przebadanych grupach panuje przytłaczające poparcie dla nowoczesnej energetyki jądrowej, nawet jeśli te grupy różnią się bardzo, jeśli chodzi o poglądy polityczne, status ekonomiczny i poglądy na takie tematy, jak zmiany klimatu.

Z raportu wynika, że poparcie dla nowoczesnej energetyki jądrowej nie jest powiązane z poglądami politycznymi. We wszystkich krajach poza dwoma, Niemcami i Japonią, większość osób popierających każdą ze znaczących partii politycznych również popiera wykorzystanie nowoczesnej energetyki jądrowej.

Badanie wykazało, że 52 procent osób, które określają się jako członkowie grup zajmujących się ochroną środowiska w Polsce, zdecydowanie zgadza się na korzystanie z nowoczesnej energetyki jądrowej, a tylko 4% zdecydowanie się temu sprzeciwia. W Niemczech, gdzie niedawno zamknięto ostatnie elektrownie jądrowe, ponad połowa respondentów popiera korzystanie z nowoczesnej energetyki jądrowej, a zwolenników jest dwukrotnie więcej niż przeciwników. Zwolennicy energii jądrowej z Niemiec wskazują, że najmocniejszym argumentem na rzecz tej technologii jest oferowana przez nią niezależność energetyczna.

Z pełną treścią raportu w języku angielskim można zapoznać się pod linkiem - http://thirdway.imgix.net/The-World-Wants-New-Nuclear.pdf


Podziel się z innymi


Komentarze