Serwis informacyjny

Chiny rozwijają kogenerację jądrową z wykorzystaniem bloków AP1000

Data dodania: piątek, 14 kwietnia 2023, autor: nuclear.pl

W odpowiedzi na wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym i kryzysem klimatycznym, właściciele elektrowni jądrowych oraz dostawcy technologii i usług jądrowych, tacy jak Westinghouse, angażują się w badanie pełnego potencjału energii jądrowej.

Wdrożenie kogeneracji jądrowej wspiera realizację polityki zerowej emisji dwutlenku węgla poprzez wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła i wodoru dla zastosowań przemysłowych i cywilnych. Wielu ekspertów z dziedziny energetyki jądrowej uważa, że integracja elektrowni jądrowych z innymi systemami i rozwiązaniami to przyszłość energetyki jądrowej.

Jednym z liderów w obszarze wykorzystywania kogeneracji jądrowej są Chiny W północnej części Chin zimowy sezon grzewczy rozpoczyna się w listopadzie i trwa do połowy marca. Do tej pory podstawowym źródłem ciepła dla sieci ciepłowniczych był węgiel. Według „Biuletynu Stanu Chińskiego Budownictwa Miejskiego 2021” wydanego przez chińskie Biuro Mieszkalnictwa i Rozwoju Obszarów Miejskich i Wiejskich, w 2021 roku udział energii produkowanej z węgla stanowił 70-80 proc. i pozwolił zabezpieczyć dostawy ciepła dla mieszkańców ponad 20 prowincji (10,6 mld m2 powierzchni grzewczej).

W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi jakości powietrza i stanu zdrowia mieszkańców Państwa Środka, Chiny wdrożyły plan bezemisyjnego ogrzewania zimowego, którego celem jest odejście od węgla na rzecz czystych źródeł energii. Uwzględniono w nim energetykę jądrową jako bezemisyjne źródło ciepła, wspierające realizację celów w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zaspokajające zapotrzebowanie na ciepło w północnej części Chin w okresie zimowym. Reaktory wodne ciśnieniowe, takie jak zaawansowany reaktor AP1000®, wytwarzają czystą parę, którą można łatwo zastosować w systemach ciepłowniczych.

Niedawno elektrownia jądrowa Haiyang w prowincji Shandong, jeden z pierwszych na świecie obiektów wykorzystujących reaktor AP1000®, z powodzeniem zakończyła drugą rundę cyklu ciepłowniczego, pracując bezpiecznie przez 126 dni. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez władze Haiyang, jest to największy projekt ogrzewania jądrowego w Chinach - zapewniający bezpieczne i niezawodne źródło ciepła dla 200 tys. mieszkańców na obszarze grzewczym o powierzchni 5 mln m2. Dzięki niemu możliwa była redukcja emisji 330 tys. ton dwutlenku węgla i 1 243 ton pyłu dymnego.

Pierwszy etap programu grzewczego elektrowni jądrowej Haiyang rozpoczął się w listopadzie 2019 roku na obszarze o powierzchni 700 tys. m2, a następnie został rozszerzony w listopadzie 2021 roku na kolejne 4,5 mln m2. Teraz elektrownia dąży do realizacji kolejnego celu: budowy rurociągu grzewczego o dużym zasięgu, aby do końca tego roku dostarczać ogrzewanie jądrowe do okolicznych miast, m.in. Yantai, Weihai i Qingdao.

Aby elektrownia mogła zastosować kogenerację, musi spełnić kilka kryteriów, takich jak poziom temperatury, odpowiednie paliwo, projekt technologiczny, bezpieczeństwo i niezawodność. Znakomite wyniki elektrowni jądrowej Haiyang są przykładem zastosowania projektu niezawodnego, ekonomicznego i najnowocześniejszego reaktora AP1000® firmy Westinghouse jako podstawy wdrożenia kogeneracji.

Źródło: Westinghouse Electric Company


Podziel się z innymi


Komentarze