Serwis informacyjny

Państwowa Agencja Atomistyki wzmacnia kadry dozoru jądrowego

Data dodania: wtorek, 11 kwietnia 2023, autor: nuclear.pl

Państwowa Agencja Atomistyki poszukuje kandydatów na stanowiska związane z programem budowy elektrowni jądrowych w Polsce i rozwojem nowych technologii jądrowych, takich jak małe reaktory modułowe SMR.

Logo PAA, fot. PAA
Logo PAA, fot. PAA

Państwowa Agencja Atomistyki wzmacnia dozór jądrowy – w tym roku planuje zatrudnić ponad 30 nowych pracowników, nabory na niektóre stanowiska już trwają. Agencja Poszukuje ekspertów ze znajomością m.in. energetyki, energetyki jądrowej, geologii, fizyki, automatyki, mechaniki, inżynierii materiałowej, inżynierii lądowej, budownictwa, chemii jądrowej, elektrotechniki, matematyki analitycznej lub innych dziedzin technicznych.

Ogłoszenia o pracę w PAA zamieszczane są na stronie Agencji oraz na profilu Agencji na LinkedIn. W sumie do 2026 roku urząd planuje zatrudnić dodatkowych 70 pracowników, którzy wezmą udział w pracach związanych z Programem polskiej energetyki jądrowej.

Praca w PAA to możliwość poznania najnowszych technologii jądrowych na świecie i najwyższych standardów bezpieczeństwa. Pracownicy tego urzędu mają szanse na podnoszenie swoich kwalifikacji w ramach zagranicznych i krajowych szkoleń. Agencja daje możliwość współpracy z partnerami dozorowymi m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji czy Finlandii.

PAA ma bardzo ważną rolę w programie budowy elektrowni jądrowych – będzie nadzorować prace na każdym etapie tego procesu, a Prezes PAA będzie odpowiedzialny za wydanie zezwolenia na budowę elektrowni jądrowych. Zadaniem inspektorów PAA będą regularne kontrole podczas budowy, a potem eksploatacji elektrowni jądrowych. Urząd zajmuje się również oceną nowych technologii jądrowych, m.in. małych reaktorów modułowych – SMR, pod kątem bezpieczeństwa jądrowego.

Poprzez działania nadzorcze Państwowa Agencja Atomistyki dąży do zapewnienia by działalność mogąca powodować narażenie na promieniowanie jonizujące, była prowadzona w sposób bezpieczny dla społeczeństwa i środowiska – to misja PAA.

PAA jest polskim urzędem dozoru jądrowego, który działa od 1982 roku. Sprawuje nadzór nad obiektami jądrowymi w kraju oraz nad ponad 7500 działalnościami, które w Polsce wykorzystują promieniowanie jonizujące. To jednostki medyczne, badawcze, naukowe, produkcyjne i wiele innych. Urząd czuwa także nad sytuacją radiacyjną w kraju. Prowadzi stały monitoring radiacyjny i zarządza stacjami wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Specjaliści z PAA regularnie analizują otrzymywane wyniki, a dzięki nowoczesnym programom wykonują także różnorodne symulacje zdarzeń radiacyjnych.


Podziel się z innymi


Komentarze