Serwis informacyjny

123. rocznica urodzin Frederica Joliot-Curie

Data dodania: niedziela, 19 marca 2023, autor: nuclear.pl

19 marca 1900 roku w Paryżu urodził się francuski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Jean Frédéric Joliot.

Po ukończeniu Wyższej Szkoły Fizyki i Chemii Przemysłowej Jean Frédéric Joliot zistał asystentem Marii Skłodowskiej-Curie w Instytucie Radiwym, gdzie poznał i poślubił jej córkę Irene.

Wraz z żoną Irene odkryli zjawisko sztucznej promieniotwórczości. Za wytworzenie sztucznych radioizotopów w 1935 roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

W 1937 roku Fryderyk Joliot został powołany na stworzoną dla niego w College de France katedrę chemii jądrowej. Zorganizował ponadto Zakład Syntezy Atomowej w Państwowym Ośrodku Badań Naukowych.

Na początku maja 1939 roku Fryderyk Joliot wraz z innymi badaczami zgłosili trzy patenty dotyczące przemysłowego zastosowania łańcuchowej reakcji rozszczepienia do celów energetycznych.

Po wojnie w 1946 roku został mianowany wysokim komisarzem do spraw energii jądrowej we Francji. Pod jego kierownictwem zbudowano i uruchomiono 12 grudnia 1948 roku pierwszy reaktor jądrowy ZOE. Był to reaktor o zerowej mocy, (Z-Zero) z dwutlenkiem uranu jako paliwem (O-Oxyde) i ciężką wodą jako moderatorem (E-Eau).

Na zdjęciu Irène Curie-Joliot i Frédéric Joliot podczas Międzynarodowej Konferencji Fizycznej w Londynie w 1934 roku, fot. GFHund / Wikipedia (CC-BY 3.0)


Podziel się z innymi


Komentarze