Serwis informacyjny

Porozumienie o współpracy Ansaldo Energia, Ansaldo Nucleare, EDF i Edison

Data dodania: środa, 8 marca 2023, autor: nuclear.pl

Ansaldo Energia, Ansaldo Nucleare, EDF i Edison podpisały w poniedziałek list intencyjny mający na celu współpracę w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Europie i jej promowanie w perspektywie długoterminowej, szczególnie we Włoszech. Celem współpracy jest wykorzystanie wiedzy włoskiego przemysłu jądrowego, którego liderem jest Ansaldo Nucleare, w celu rozwoju nowych projektów jądrowych Grupy EDF.

Jednocześnie celem pojętej inicjatywy przez Grupą Ansaldo Energia, EDF i Edison jest zainicjowanie dyskusji nad możliwą rolą energetyki jądrowej w transformacji energetycznej Włoch, biorąc pod uwagę rosnącą potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej włoskiego systemu elektroenergetycznego.

Sygnatariusze porozumienia uważają, że energetyka jądrowa będzie mogła odgrywać rolę uzupełniającą w stosunku do źródeł odnawialnych, gwarantując ich stabilność i przyczyniając się do zrównoważenia miksu elektroenergetycznego, w świetle ambitnych europejskich i włoskich celów osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej.

Włochy posiadały już energetykę jądrową. W 1964 roku uruchomiono pierwszy reaktor chłodzony gazem typu Magnox w Elektorowni Jądrowej Latina o mocy 153 MWe oraz blok BWR o mocy 150 MWe w Elektrowni Jądrowej Garigliano. Rok później uruchomiono blok PWR o mocy 260 MWe w Elektrowni Jądrowej Enrico Fermi (nazywanej również Trino Vercellese) a w 1981 roku blok BWR-4 o mocy 860 MWe w Elektrowni Jądrowej Caorso.

Wszystkie te bloki zostały zamknięte do 1990 roku po włoskim referendum w sprawie energii jądrowej z 1987 roku. W wyniku referendum przerwano również w 1988 roku niemal ukończoną EJ Montalto di Castro składającą się z dwóch bloków BWR-4, każdy o mocy 982 MWe.

Próbę zmiany tej decyzji podjął w 2008 roku rząd, który nazwał wycofywanie się z energetyki jądrowej „strasznym błędem, którego koszt wyniósł ponad 50 mld euro”. Minister Rozwoju Gospodarczego Claudio Scajola zaproponował budowę aż 10 nowych reaktorów w celu zwiększenia udziału energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej do około 25% do 2030 roku.

Jednak po katastrofie w Japonii w 2011 roku rząd włoski wprowadził roczne moratorium na plany przywrócenia energetyki jądrowej. W dniach 11-12 czerwca 2011 roku włoscy wyborcy przegłosowali referendum w sprawie anulowania planów budowy nowych reaktorów. Za zakazem budowy głosowało ponad 94% elektoratu, w tym 55% uprawnionych do głosowania, czyniąc głosowanie wiążącym.


Podziel się z innymi


Komentarze