Serwis informacyjny

Japonia z nowymi zasadami działania elektrowni jądrowych

Data dodania: wtorek, 14 lutego 2023, autor: nuclear.pl

Japońska Rada Kontroli Energii Atomowej zatwierdziła w poniedziałek nowe zasady eksploatacji elektrowni jądrowych, znoszące wymóg ustalenia 60-letniego limitu ich eksploatacji.

10 lutego odpowiednie przepisy zostały zatwierdzone przez rząd Japonii. Decyzja została podjęta po zapoznaniu się z opiniami ekspertów energetycznych, w tym przedstawicieli krajowych firm energetycznych. Do parlamentu trafiły projekty ustaw mające na celu konsolidację nowych przepisów.

Po wypadku w Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi w 2011 roku maksymalny czas życia reaktorów jądrowych w Japonii został ograniczony do maksymalnie 60 lat, przy czym określono podstawowy czas pracy do 40 lat od daty uruchomienia i możliwość jednorazowego przedłużenia okresu o kolejne 20 lat, jeśli bloki pomyślnie przejdą testy bezpieczeństwa.

Według obecnych przepisów wymagane będzie przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa po 30 latach od uruchomienia bloku, a następnie będą prowadzone przeglądy reaktorów co 10 lat. Dodatkowo do czasu pracy nie będą liczone okresy przestoju bloku.

W 2011 roku japoński rząd podjął decyzję o wstrzymaniu pracy wszystkich tamtejszych elektrowni jądrowych. Potem niektóre reaktory zaczęto ponownie uruchamiać, po wdrożeniu wzmożonych środków bezpieczeństwa, w tym zabezpieczeń przeciwko możliwym sabotażom.

Obecnie władze japońskie przykładają dużą wagę do ponownego uruchamiania reaktorów w kontekście rosnących światowych cen energii.

Władze postawiły sobie za zadanie doprowadzenie do uruchomienia do lata 2023 roku 17 bloków jądrowych. Obecnie tylko 10 z nich spełnia nowe kryteria bezpieczeństwa i ma pozwolenia na eksploatację.


Podziel się z innymi


Komentarze