Serwis informacyjny

Zwiększenie mocy Forsmark 1

Data dodania: sobota, 22 października 2022, autor: nuclear.pl

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall uzyskał od szwedzkiego Urzędu Dozoru Jądrowego oraz operatora systemu przesyłowego Svenska Kraftnät zgodę na próbną eksploatację bloku nr 1 Elektrowni Jądrowej Forsmark z podwyższoną mocą. Moc netto bloku, wynosząca do tej pory 990 MW, wzrośnie o ok. 50 MW. Na przyszły rok zaplanowano kolejny wzrost o 50 MW.

– Szwecja potrzebuje więcej produkcji energii elektrycznej bez paliw kopalnych na południu kraju, a my możemy podnieść moc bloku Forsmark 1 przy pomocy relatywnie prostych środków – stwierdził Reuters Björn Linde, prezes elektrowni.

W ciągu najbliższych kilku tygodni blok będzie prowadził próby pracy ze zwiększoną mocą, ale w tym okresie drugi blok elektrowni będzie musiał pracować z odpowiednio obniżonym poziomem mocy. Dopiero po zakończeniu cyklu prób będzie możliwe praktyczne wykorzystanie dodatkowych zdolności produkcyjnej. Drugi etap zwiększenia mocy może zostać zrealizowany dopiero po przyszłorocznej inspekcji zaplanowanej na wiosnę, jednak do jego przeprowadzenia konieczna będzie wymiana stojana generatora. Niezbędne będzie także uzyskanie stosownych zgód dozoru i operatora systemu przesyłowego.

Elektrownia Forsmark to jedna z trzech czynnych obecnie szwedzkich elektrowni jądrowych. Pracują w niej trzy bloki energetyczne z reaktorami wodnymi wrzącymi konstrukcji ABB. Blok nr 1 z reaktorem AA-III (BWR-2500) został uruchomiony w 1980 roku i oryginalnie rozwijał moc netto na poziomie 900 MW. Obecnie rozwija 990 MW netto (1027 MW brutto). Blok nr 2 uruchomiony w 1985 roku wyposażony jest w reaktor tego samego typu i również początkowo charakteryzował się mocą netto 900 MW, jednak została ona do chwili obecnej zwiększona do 1121 MW (1157 MW brutto). Trzeci blok wyposażony jest w nowszy model reaktora AA-IV (BWR-3000), a jego moc wzrastałą z oryginalnych 1050 MW do obecnych 1172 MW netto (1195 MW brutto).

W szczycie swoich możliwości szwedzka energetyka jądrowa dysponowała dwunastoma jądrowymi blokami energetycznymi i wytwarzała około połowy energii elektrycznej w tym kraju. Do dziś w ruchu pozostaje sześć z nich: poza trzema blokami w Forsmark, w Szwecji eksploatowane są także dwa bloki PWR w EJ Ringhals oraz pojedynczy BWR w Oskarshamn; ich łączny udział w miksie to ok. 30%. Co ciekawe cała szóstka została ukończona już po referendum z 1980 roku, w którym obywatele decydowali o ścieżce ostatecznego odejścia kraju od energetyki jądrowej (do wyboru były trzy ścieżki odejścia, opcji długoterminowego pozostania przy atomie autorzy referendum nie przewidzieli). Jak niedawno informowaliśmy, świeżo powołany rząd szwedzki polecił koncernowi Vattenfall zbadać możliwość przywrócenia do ruchu dwóch starszych bloków EJ Ringhals, odstawionych na koniec 2019 i 2020 roku.

Na zdjęciu EJ Forsmark (fot. Vattenfall)


Podziel się z innymi


Komentarze