Serwis informacyjny

Szwajcarski BKW złożył wniosek o drugi etap likwidacji Elektrowni Jądrowej Mühleberg

Data dodania: poniedziałek, 25 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował World Nuclear News w szwajcarskiej Elektrowni Jądrowej Mühleberg zgodnie z harmonogramem przebiega usuwanie paliwa, w związku z czym szwajcarskie przedsiębiorstwo BKW złożyło wniosek o przeprowadzenie drugiego z trzech etapów likwidacji elektrowni. Mühleberg to pierwsza elektrownia jądrowa w Szwajcarii, która zostanie zlikwidowana.

Elektrownia, składająca się z jednego reaktora wodnego wrzącego o mocy 373 MWe, rozpoczęła działalność w 1972 roku i została zamknięta 20 grudnia 2019 roku. Rozbiórka elektrowni rozpoczęła się 6 stycznia 2020 roku, jednak ta została uznana za trwale nieczynną dopiero od 15 września 2020 roku, kiedy to koncesję na prowadzenie działalności zastąpiono nakazem likwidacji.

Mühleberg zostanie rozebrany w trzech fazach. Pierwsza faza obowiązuje do momentu usunięcia wszystkich zespołów paliwowych, co ma nastąpić w 2024 roku. Szwajcarski Federalny Inspektorat Bezpieczeństwa Jądrowego ENSI zatwierdził ten etap w czerwcu 2020 roku. Drugi etap kończy się zniesieniem i oczyszczeniem stref kontrolowanych, prawdopodobnie około 2030 roku. Trzeci etap obejmuje prace mające na celu wykazanie, że nie ma już źródł zagrożenia radiologicznego, które zaplanowano na rok 2031.

Przenoszenie zespołów paliwowych do magazynu tymczasowego Zwilag w Würenlingen rozpoczęło się zgodnie z planem w kwietniu 2022 roku i potrwa około dwóch lat. Pierwsze dwie z ośmiu kampanii usuwania paliwa zostały pomyślnie zakończone, a 102 z 418 zestawów paliwowych zostały już przeniesione do Zwilag. Tam zostały pomyślnie przeładowane do dwóch kontenerów Castor.

Duże części, takie jak turbiny i generatory, zostały usunięte z budynku maszynowni, aby zrobić miejsce na urządzenia do obsługi zdemontowanego materiału. Z budynku reaktora usunięto kilkaset ton materiału znajdującego się nad reaktorem. Ponadto systemy, które stały się przestarzałe, są demontowane w wielu punktach w budynkach reaktorów i turbin. W ciągu ostatnich dwóch i pół roku zdemontowano już 4800 ton materiału.

Podczas drugiej fazy wszystkie pozostałe irządzenia, które miały kontakt z promieniotwórczoścìą, zostaną zdemontowane, poddane obróbce i oczyszczone. Należą do nich na przykład zbiornik ciśnieniowy reaktora, części obudowy bezpieczeństwa lub zbiornik magazynujący elementy paliwowe, które nie są już potrzebne.

Do końca 2030 roku Mühleberg będzie wolny od materiałów promieniotwórczych, a konwencjonalny demontaż ma się rozpocząć w 2031 roku. BKW planuje złożyć do władz odpowiedni wniosek do 2027 rok Oczekuje się, że obiekt będzie dostępny do innych zastosowań od 2034 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze