Serwis informacyjny

Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej: bez energii jądrowej transformacja energetyczna będzie trudniejsza

Data dodania: wtorek, 5 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie „Nuclear Power and Secure Energy Transitions. From today’s challenges to tomorrow’s clean energy systems” wskazuje, że jeśli jako ludzkość chcemy poważnie podejść do transformacji energetycznej i ograniczenia skutków katastrofy klimatycznej to obok pogodozależnych źródeł energii elektrycznej musimy inwestować w energetykę jądrową pracującą jako elastyczna podstawa wspierająca niesterowalne, odnawialne źródła energii: słońce i wiatr oraz zwiększającą elastyczność systemu elektroenergetycznego.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

W scenariuszu Net Zero Emissions by 2050 (NZE) czyli modelu, który miałby doprowadzić do neutralności klimatycznej, dominować będą energetyka słoneczna i wiatrowa, jednocześnie moce zainstalowane w blokach jądrowych ulegną podwojeniu względem roku 2020. Jest to scenariusz bardzo podobny do mediany przypadków rozpatrywanych przez Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Warto też pamiętać, że są to liczby uśrednione globalnie i obejmują terytoria tak różne jak m.in. Polska i Australia.

Mniej atomu to według MAE trudniejsza i droższa transformacja klimatyczna. By ją ułatwić należy przede wszystkim zapewnić atomowi ramy finansowe podobne do tego jakie utrzymuje OZE: pozwalające przerzucić część ryzyka inwestycyjnego na państwo. Obok odpowiedniego modelu biznesowego może tu pomóc przekształcenie rynku energii, tak by zapewnić równe warunki uczestnictwa wszystkim zeroemisyjnym źródłom energii, na przykład odpowiednio wyceniając wysoką dyspozycyjność i możliwość regulacji mocy.

Osobny rozdział został poświęcony małym reaktorom modułowym SMR. Według MAE jest to interesująca koncepcja, która jeśli się sprawdzi i osiągnie technologiczną dojrzałość, może przyczynić się do budowy zeroemisyjnych bloków jądrowych po roku 2040, by tak się jednak stało, nadal potrzebny jest znaczny nakład pracy organizacyjnej i związanej z projektowaniem.

Link do pełnej treści raportu: https://www.iea.org/reports/nuclear-power-and-secure-energy-transitions


Podziel się z innymi


Komentarze